Jak zlepšit svůj životní styl v dnešní uspěchané době

Dnešní hektická doba se často podepisuje na zdraví a životní pohodě. Často lidi donutí změnit jejich životní styl až závažná diagnóza nebo jiná změna životních okolností. Stále mladší ročníky se potýkají s chorobami, které se dřív týkaly jen seniorů, jako je cukrovka, infarkt, vysoký tlak, obezita. Lékaři varují, že nových znepokojivých informací je čím dál více. Naštěstí stále více lidí si to uvědomuje a snaží se žít jinak.

Životní styl dnešní doby

Pro začátek tohoto tisíciletí je typické, že lidé nemají na sebe, své blízké a na to, co mají rádi, čas. Tráví celé dny v práci, kde jsou pod neustálým stresem. Trpí nedostatkem pohybu, protože večer už nemají sílu něco dělat, zacvičit si nebo jít ven. Nemají čas ani na to, aby si zajistili zdravé jídlo z kvalitních potravin. Hlad zahání fast foodem, průmyslově zpracovanými potravinami, nezdravými jídly a pochutinami se spoustou rafinovaného cukru a konzervačních látek. Z toho pak vznikají zdravotní nepříjemnosti, se kterými pak člověk musí bojovat (většinou zase nezdravě), jako jsou únava, málo energie, potíže s trávením…

Poslední rok ale změnil životní styl každého, někdo zlenivěl a ztloustl, protože nemohl sportovat a být aktivní, jak byl zvyklý, jiný naopak měl na sebe víc času, začal si sám vařit z kvalitních potravin, vytvořil si plán cvičení, spousta lidí si pořídila psa, aby mohli chodit do přírody… Prostě jsme se zastavili a mohli vyzkoušet, co náš životní styl s námi, s naším tělem a naším myšlením dělá.

Stres a nedostatek času jsou stále omílané rizikové faktory. Pracovní úkoly v zaměstnání, které se neustále hromadí, špatné vztahy se šéfy a kolegy, dlouhá pracovní doba. S tím pak souvisí i špatná strava, kupované rychlovky, nejčastěji pizza, hranolky, slazené nápoje jako cola nebo energetické nápoje se spoustou cukru, cukrovinky, které zdánlivě nonstop dodávají energii. Čím víc jídla, tím méně pohybu. Kdo jezdí do práce autem, neudělá ani pár kroků ráno na zastávku, v budově používá výtah, celý den sedí u počítače a večer padne zase k počítači nebo k televizi.

Rizikové faktory se hromadí a člověk je sám se sebou a se svým životem nespokojený a většinou nemá ani sílu se zamyslet nad otázkou, jak z toho krysího závodu ven. Prostě pořád bojuje o přežití a neustále se mu vyplavují stresové hormony, adrenalin a kortizol. Čím dál víc lidí pak časem vyhoří a nedobrovolně vypadne na delší čas z pracovního tempa. Někdy ten kolotoč zastaví až nemoc, úraz, nejhorší případy padnou vysílením.

Co ve svém životním stylu změnit

Všichni tak nějak víte, co není ve vašem životě v pořádku. Nechtějte ale změnit radikálně všechno najednou, to většinou nevydrží dlouho. Začněte tím, co pro vás bude nejméně bolestivé, co vám udělá radost, nebo tím, co vám už kvůli zdravotnímu stavu doporučí lékař.

Zdravá výživa

Zaměřte se na svou stravu a zdravý jídelníček. Vědomě sledujte (a v nejlepším případě si zapisujte), co celý den jíte, kolik „svačinek“ mezi hlavními jídly bezmyšlenkovitě do sebe naházíte.

Pokud často sáhnete po uzeninách, sladkém pečivu, čokoládě a dalších nezdravých polotovarech, které jsou jednoduché na přípravu, asi sami na sobě pociťujete, že vám to nedělá dobře. Jste unavení, máte zažívací potíže, problémy s tlakem atd. Výživových směrů, které vás z toho začarovaného kruhu vyvedou, je dnes celá řada a často trvá, než si najdete ten svůj, který vám bude vyhovovat.

Obrázek: Zařaďte do jídelníčku více zeleniny.

Vybírat byste si ale měli z takových zdravých receptů, které doporučují pestrý výběr potravin, nejlépe čerstvých, regionálních, průmyslově nezpracovaných. Můžete si z toho udělat část svého programu – podívat se, kde prodávají kvalitní farmářské výrobky, poohlédnout se po bezobalovém obchůdku, pravidelně se vypravte na farmářské trhy, udělejte si z toho své nové rituály.

Zároveň byste měli jídlo přizpůsobit aktuálnímu ročnímu období – např. v zimě teplé zahřívací polévky, v létě chladivé jogurty s čerstvým sezónním ovocem atd. Každé jídlo by mělo obsahovat bílkovinu (není to jenom maso nebo ryba, ale i vejce, mléčné výrobky, luštěniny, hlíva, ořechy), zdravé tuky, zeleninu a jako zákusek ovoce. Kvašená zelenina dělá zázraky a můžete ji jíst celoročně. Některé výživové směry doporučují jíst jenom 3x denně bez svačin, kávy a čehokoliv jiného kromě čisté vody mezi jídly, aby organismus měl čas si odpočinout.

Uvidíte, co všechno se změní, jenom když vynecháte slazené nápoje a další sladkosti, jako jsou průmyslově vyráběné oplatky a bonbóny a občas si pro potěšení místo toho dopřejete kvalitní čokoládu (85 a více %), oříšky nebo jablko posypané skořicí. Dodržujte pitný režim a dejte přednost čisté vodě, nejlépe z kohoutku. Pokud vám nechutná, pořiďte si konvici s filtrem anebo si kupujte kvalitní balenou vodu.

Pravidelný pohyb

Zároveň zařaďte do svého každodenního programu pohyb.

Nejste sportovní typ? Nevadí. Nemusíte si hned kupovat permanentky do fitka a drahé sportovní vybavení. Pro začátek bude stačit, když každý den některou z cest půjdete pěšky, v práci budete chodit po schodech místo jízdy výtahem, v přestávce se protáhnete.

Odpoledne nebo večer se vydejte na procházku, stačí krátkou. Když to napoprvé nepřeženete a vytrváte, ucítíte po pár dnech příjemnou změnu a po pár týdnech i uvidíte, jak vám pravidelná pohybová aktivita bude dělat dobře. Pak můžete zařadit cvičení jógy, která je příjemná a každý může cvičit to, co zrovna zvládne. Na internetu dnes najdete spoustu lekcí, takže určitě najdete tu svou a nemusíte nikam chodit, když se stydíte. Příjemné s užitečným spojíte, když vyměníte auto za kolo a cestou do práce se na něm projedete. Nezapomínejte na pobyt venku, sluníčko vám vždycky zvedne náladu.

Uvidíte, co všechno se změní, jenom když vynecháte slazené nápoje a další sladkosti, jako jsou průmyslově vyráběné oplatky a bonbóny a občas si pro potěšení místo toho dopřejete kvalitní čokoládu (85 a více %), oříšky nebo jablko posypané skořicí. Dodržujte pitný režim a dejte přednost čisté vodě, nejlépe z kohoutku. Pokud vám nechutná, pořiďte si konvici s filtrem anebo si kupujte kvalitní balenou vodu.

Obrázek: Vyměňte auto za kolo.

Spánek a zdravá ložnice

Další návyky, které můžeme upravit celkem bezbolestně, jsou ty, které souvisí se spánkem. Kvalitní spánek je základem zdraví. V mládí se tělo rychle zregeneruje, když je čas od času třeba máknout ke zkouškám, nebo naopak přijde chuť se pořádně pobavit. Čím je však člověk starší, tím víc pociťuje vybočení ze spánkového rytmu. Objevuje se únava a vyčerpání, porucha soustředění, zhoršená nálada a podrážděnost, snížená bdělost a postřeh. Ale nekvalitní a nedostatečný spánek trvající déle než měsíc už má vliv i na zdravotní stav, způsobuje kolísání hmotnosti, vysoký krevní tlak, zvýšení dispozice pro závislosti, rozvoj úzkostí, depresí a psychických nemocí, zhoršení paměti až úplný útlum kognitivních funkcí a motorických schopností. Dodržujte proto pravidla spánkové hygieny a spěte minimálně 8 hodin denně.

Také prostředí v místnosti, kde se spíte, je pro zdravý spánek důležité. Spánek narušuje modré světlo a elektronika v blízkosti postele, stejně jako světlo z ulice, nesprávná teplota v místnosti, nedostatek čerstvého vzduchu. Budete překvapeni, jaká změna nastane s výměnou staré matrace za novou, přesně podle vašich preferencí. Dnes už je výběr velký – kvalitní zdravotní a ortopedické matrace jsou vyrobené z tradičních, přírodních nebo inovativních materiálů využívajících nejmodernější technologie. Také nový polštář a přikrývka udělají se spánkem divy.

Obrázek: Kvalitní spánek je základem zdraví i duševní pohody.

Duševní rovnováha

Snažte se svůj život zharmonizovat a udržovat v něm balanc. Věnujte se vědomé relaxaci a respektujte svůj biorytmus. Dopřávejte každý den potěšení všem svým smyslům a užívejte si ho plnými doušky.

Ochutnávejte a vychutnávejte si v klidu své kvalitní jídlo, vnímejte skutečně, co jíte. Myslete na své oči – střídejte pohled na obrazovku počítače s pohledem do dálky a do zeleně, nezapomínejte mrkat, zacvičte si oční jógu. Svému sluchu dopřejte relaxaci ve formě ticha, zvuků přírody nebo hudby, která je vám nejmilejší. Pohyb je život, hýbejte se co nejčastěji tak, jak je to pro vás nejpříjemnější – běžte plavat, tančit, procházejte se…

Začněte prostě žít, budete zdravější a spokojenější!

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.