Jani co to je zdravá strava? A je zdravý kokosový tuk? Je zdravější olivový olej? Co červené maso, prý způsobuje rakovinu, banán má moc sacharidů, je zdravý i když je to ovoce? Čočku whole 30 nepovoluje, je to tedy zdravé či ne? Co když si dám víno, jak moc mi to uškodí.
ZÁKLAD
Konkrétní výběr potravin, jejich načasování, množství, nebo řešení kalorií je velmi individuální, co je vždy podobné pro zdravý životní styl jsem pojmenovala ZÁKLAD.
TAKŽE CO JE PRO MĚ ZÁKLAD, POKUD SE BAVÍM O ZDRAVÉ?
1. Zdravá strava je PŘIROZENÁ A CO NEJMÉNĚ PRŮMYSLOVĚ ZPRACOVANÁ
Jednoduchý návod je otázka: Držíte v ruce milenu a švestky, co je přirozená strava?
A: A co jogurt, čokoláda, pečivo? I to je přeci součást zdravého jídelníčku i když to neroste na stromě, ne?
Q: Ano, v tom případě volím co nejméně průmyslově zpracované výrobky, př. bílý jogurt, nikoliv ochucený, př.85% čokoládu, nikoliv milku s karamelem, př. celozrnný kváskový chléb, nikoliv slaninový rohlík.
2. Zdravá strava má být VHODNĚ UPRAVENÁ, to farmářské kuře nechte na grilu/ upečte, neutopte jej v omáčce ani slunečnicovém rafinovaném oleji.
Vhodné tuky na tepelnou úpravu jsou př.: ghí či sádlo, kokosový olej
Vhodné tuky do studené kuchyně jsou př.: panenský olivový olej, lněný olej, avokádový olej
3. VĚDOMÉ JEZENÍ, o tom už jste u mě slyšeli, zdravá strava pro mě znamená i fakt, že je dokonale požvýkaná a snězená v klidu, abychom ji mohli využít a nezatížila trávicí trakt. Pokud člověk stravu hltá, stává se těžko stravitelnou a využitelnou či může způsobit nadýmání.
ZDRAVÁ STRAVA JE PESTRÁ A SEZÓNNÍ, využijeme vše, co nám mírný a ČR pás nabízí. V léte více sacharidů, jahody, v zimě více masa, cukety. Proč pestrá strava? Protože každá barvička obsahuje jiné nutrienty, zelená (okurek, špenát, hrášek) například chlorofil, žlutá (rajčata, paprika, hruška, jablka) obsahují lutein a zeaxantin, červená obsahuje lykopen (paprika, rajčata, jahody, rybíz), či fialová resveratrol, flavonoidy (víno, borůvky). Všechny barvičky nám slouží jako důležitý zdroj těchto antioxidantů a biochemicky aktivních látek přispívající k harmonii našeho zdraví.
Díky sezónosti a pestrosti zajistíme tělu po celý rok to, co potřebuje.
TATO KRITÉRIA TI POMOHOU LÉPE SE ROZHODNOUT PŘI NAKUPOVÁNÍ.
A JAK POZNÁME, ŽE TO DĚLÁME OPRAVDU SPRÁVNĚ?
ZAŽÍVÁNÍ, ENERGY LEVEL, STABILITA ZDRAVÍ, IMUNITA I TVAR POSTAVY NÁM DLOUHODOBĚ BUDE SIGNALIZOVAT A POMÁHAT UDRŽOVAT ČI ZMĚNIT SMĚR.
Stáhněte si naši TABULKU POTRAVIN. Můžete si ji vytisknout na přidat na lednici, nebo nástěnku a mít ji tak vždy na očích.
Jana Zahradníková, DiS.
průvodkyně zdravých návyků