ALERGIE, INTOLERANCE A SENSITIVITA V TEORII I PRAXI

V tomto článku se s Vámi podělím o teoreticko-praktické informace na téma alergie, intolerance a senzitivity, jak je poznat, jaký je mezi nimi rozdíl a jaké kroky můžete podniknout k tomu, abyste svůj organismus šetřili a podpořili ho směrem k uzdravení?

Prosím, ještě na začátek, nejsem lékař, ani děd vševěd, ale nutriční terapeutka, která se moc ráda podělila o cenné informace, které jí v praxi fungují a které mohou sloužit i Vám, jako inspirace, nebo obohacení do života. Veškerou zodpovědnost za své rozhodnutí máte (stále, pořád a navždy) Vy sami.

OBSAH

ÚVOD

Je doba 21. století, náš imunitní systém je atakován více, než kdy jindy i přes fakt, že žijeme v přepychu a nadbytku a máme možnost svobodně rozhodovat o svém životě. Nehoní nás mamuti, neprobíhá zde válka, zemětřesení a jiné katastrofy, máme k dispozici teplo, elektřinu, pitnou vodu a stravu. No zeptejte se Vašich babiček, jak moc se lišila doba jejich mládí od toho Vašeho. 

Často si povídám s Babičkami a nestačím se divit, jaké podmínky a nedostatky zažily a přesto ve svém věku nemají zdaleka takové potíže, jako dnešní děti a mladiství, žijící v blahobytu a dostatku všech elementárních potřeb.
rodina

Přepych a nadbytek však má svá úskalí. Na planetě je 11 miliard “hladových krků”. Na vysokou poptávku reaguje nabídka a je to poznat na kvalitě.

Půda nestačí regenerovat, zvířata i rostliny mají uměle vytvářeny podmínky pro chov/ růst a pak také vypadá kvalita toho, co jíme ať už z rostlinné či živočišné říše.

Klecové chovy, glyfozát, pesticidy, podmínky, za kterých jsou pěstovány rostliny a chovány zvířata nejsou to, co dříve.

Chápu to a pravda je taková, že kdyby zemědělský průmysl nepoužíval tyto “fintičky”, pravděpodobně by velká část lidí nenasytila své pupíky, tak jako nyní. Naopak vznikají smysluplné projekty jako je hydroponie a taky je zde spoustu farmářů, kteří to s kvalitou myslí opravdu vážně a to je třeba podporovat i za podstatně dražší cestu. O tom ale v jiném článku, zpět k našemu trávení a imunitě.

To, jak jsme dnes senzitivní a vnímáme stress, nekvalitní strava, nekvalitní voda, narušený cirkadiánní rytmus, léčiva a mnoho dalších narušitelů naší rovnováhy mají vskutku velký vliv na náš mikrobiom a tudíž i imunitní systém.

Tolik mladistvých s autoimunitními onemocněními, alergiků, intolerantních či senzitivních lidí na potraviny jsem v poradně dlouho nezažila a to mě motivovalo napsat krátké shrnutí na téma alergie, intolerance a senzitivity potravin.

Na začátek si řekneme jaký je mezi těmito zmíněnými dysbalancemi rozdíl.

ROZDÍL MEZI ALERGIÍ INTOLERANCÍ A SENZITIVITOU?

Velmi jednoduše a lidsky.

ALERGIE

Alergie je imunitně podmíněná reakce našeho organismu (to znamená, že imunita se do tohoto procesu zapojuje) na faktory z vnějšího prostředí – strava, pyl, léky, srst, jiné.
Náš imunitní systém tyto faktory detekuje jako škodlivé a ohrožující a proto zareaguje tvorbou protilátek (s názvem IgE).

Jak zjistím, že mám alergii na danou potravinu/ jiný faktor?
Velmi zřetelně a jednoduše Vám to poví Váš organismus a také lékař na alergologii, imunologii, kde uvidí protilátky.

Projevy Vašeho těla mohou být: otok hrdla, svědění, pálení v dutině ústní, mdloby, fleky na těle, zhoršené dýchání, vyrážka, kopřivka, otok dásní a očí, slzení, smrkání.
Ať nejsme úplní negáči, jednu “pozitivní” věc na alergiích najdeme. Projevují se okamžitě, maximálně v pár minutách po setkání s alergenem a vy tak víte okamžitě, co vám pravděpodobně vadí a čemu se máte obloukem vyhýbat.

Nejčastější alergie související s potravinami, se kterými se v praxi setkávám jsou: alergie na bílkovinu kravského mléka, alergie na obiloviny (pšenice, ječmen, oves, žito), alergie na ořechy a arašídy (luštěnina), alergie na vaječný bílek a sóju, mohou to však být i ostatní ze seznamů nejčastější alergeny v potravinách (obr. 1)

Obrázek 1: Nejčastější alergeny

INTOLERANCE

Slovo intolerance je používána ve více významech, proto se toto téma často široké veřejnosti plete, pokud hledají odpovědi na více zdrojích:

  1. pojem intolerance se používá, pokud se jedná o jakoukoliv nežádoucí reakci organismu na určitou potravinu, ať už ji neumí trávit, nebo je na ní “přecitlivělý” imunitní systém.
  2. nebo se používá pouze v případech, kde intolerance znamená  nedostatečná enzymatická výbava či úplná absence enzymu pro trávení určité potraviny/ skupiny potravin.

     

V poradně vysvětluji intoleranci jako variantu B, čili enzymatickou nedostatečnost či absenci enzymu. Jinými slovy Váš organismus nemá aktuálně mechanismus, jak potraviny dobře strávit a vstřebat, využít a proto pojídání těchto potravin dělá v organismu “neplechu” (fruktózová intolerance, laktózová intolerance,…).

Nejčastější intolerancí je tzv. laktózová intolerance, kdy dochází k nedostatečnému štěpení laktózy (disacharid)  na glukózu a galaktózu (monosacharidové jednotky), které pak mohou být vstřebány přes střevní stěnu do krevního oběhu a využity buňkami na potřebné děje. 

Proč tomu tak je? Chybí/je nedostatečně produkován enzym, tzv. laktáza, to je ta enzymatická nedostatečnost, o které jsem psala výše. 

Co se děje když mléčný cukr (laktóza) není správně naštěpen (enzymem laktázou)? 

Nemůže se rozložit na monosacharidové jednotky a vstřebat a na místo toho prochází trávicím traktem ve velké molekule, ujmou se jí střevní bakterie a způsobí nadýmání, diskomfort ve střevech, průjmy, někdy až vodové, napěněné stolice.

Jak poznáte, že máte potravinovou intoleranci?
Diskomfortem v trávicím traktu, jak popisuji o pár řádků výše a také díky mnoha vyšetřením. Například metodou dechového testu. Dechový test  měří se obsah vodíku ve vydechovaném vzduchu. Množství vodíku roste při laktózové intoleranci, jelikož se H2 (vodíkové ionty) tvoří fermentací laktózy v tlustém střevě.

SENZITIVITA

Abych Vám to ještě malinko zkomplikovala, popíšu Vám senzitivity

Senzitivity patří do skupiny imunitně podmíněných reakcí, podobně jako alergie, akorát to nejsou alergie. Krapítek zamotané, ale nevzdávejte to, čtěte dále.

Imunitní systém reaguje oproti alergiím jinými protilátkami a malinko jinak. Řekla bych, že senzitivity jsou takový nešvar dnešní doby. Nežádoucí reakce našeho organismu
nepřichází hned, jako po setkání s alergenem ale mnohdy až hodiny či dny po něm a proto je někdy obtížné vystopovat, co Vám konkrétně nedělá dobře, či na co reagujete přehnaně. Ano je to tak, to že sníte něco, na co Vaše tělo reaguje 0-72 hodin poté. 

Symptomy mohou být: zhoršené trávení i vstřebávání živin ze stravy, problémy se stolicí, neschopnost koncentrace (brain fog), projevy na pokožce – ekzém, fleky, kopřivka, zhoršená pleť, nadýmání, zácpy, nekomfort, slabost, bolest hlavy, špatné nálady. 

JAKÉ PRVNÍ KROKY MOHU UDĚLAT SÁM A KDY JE POTŘEBA OSLOVIT TERAPEUTA?

Co z hlediska výživy mohu udělat pro své zdraví v rámci těchto dysbalancí?
Ať už se jedná o alergii, intoleranci i senzitivitu, v každém případě je dobré složky potravy (z prostředí), ze svého režimu na žádoucí čas vyřadit.

V našem oboru se tomu říká “Eliminační dieta/ režim/ protokol”.

Pokud se jedná o Alergie, zjištěné intolerance, jdeme na jistotu, odstraníme ty potraviny, které se prokázaly v krevních testech jako netolerované organismem, zapracujeme na celkovém režimu klienta a následně si můžeme dovolit spoustu potravin zařadit zpět po nějakém čase, již už bez nežádoucích projevů.

Strava by měla obsahovat veškeré náležitosti, jako je pestrost, dostatek energie, kvalitní zdroj potravin, dostatek ovoce, zeleniny, správný výběr tuků na přípravu pokrmů a do studené kuchyně, dostatek omega 3 mastných kyselin a jiné a přitom by měla být zachována eliminace těch potravin, které organismu dráždí imunitu, trávení.

Velmi zjednodušeně Vám zásady správné výživy popisuji v článku SPRÁVNÁ (ZDRAVÁ) STRAVA.

Zde Vám posílám odkaz na východní metodu – intoleranční test z vlasu, kterou si můžete se slevovým kódem na 200 korun – CENTRUMNAVYKU objednat z www.intolerancnitest.cz. Jelikož s testem mám sama i naši klienti, osobní zkušenost, s radostí doporučím dále. Samozřejmě pak tu jsou postupy západní medicíny – testy na imunologii, gastroenterologii, na které Vám vypíše žádanku Váš obvodní lékař, případně si jako samoplátci domluvíte odběry/ vyšetření na soukromých klinikách.

Větší alchymie nastává, když Vám vyjdou běžné testy u lékaře v pořádku a vy se stále cítíte po jídle a během dne jak po flámu. Není Vám dobře, jak v rámci kognitivních funkcí, výrazných projevů na kůži či v gastrointestinálním (trávicím traktu). Pokud má člověk stále prapodivné nežádoucí projevy během dne, může jít o rozsáhlou střevní dysbiózu, velmi atakovaný imunitní systém, zažívání a hormonální systém či často s tím spojené zmíněné senzitivity. Na potravinové senzitivity existuje dnes už spolehlivý test – MRT test. Je poměrně drahý ale pro ty, kteří mají vskutku veliké potíže a nemají už moc čas a prostor “zkoušet”, co jim sedí a ne, mohou se na něj objednat přes kliniku Institutu funkční medicíny a výživy v Praze, kde Vám pomohou výsledky také interpretovat.

Jak to řeším v praxi?
V praxi s klienty, kteří se rozhodnou jít cestou bez testů a jejich diagnóza nám to umožňuje, zahajujeme eliminační protokol a pátrání s deníkem “pana Kolomba”. Každý klient si má vést deník, kde si zaznamenává co jedl, pil, jakou měl stolici v jaký čas a jak se cítil. Tímto způsobem hledáme souvislosti mezi konzumací určité potraviny a reakcí organismu na dané jídlo.

CN-zaznam-klienta
Obrázek 2: Záznam klienta, CN
Obrázek 3, zdroj : Bristolská tabulka stolice www.tacanow.org
CN-zaznam-klienta-priklad
Obrázek 4: Záznam klienta PŘÍKLAD, CN

Popis: v tabulce vidíte velmi zjednodušeně přepis záznamu klientky, která si psala režim, včetně stolice a subjektivních pocitů, takovýto záznam 5 a více dní pak společně vždy procházíme a hledáme souvislosti, děláme úpravy hodnotíme, jak se symptomy v čase mění/ lepší/ horší a na základě toho nastavujeme konkrétní kroky a eliminační plán.
.
Jedná se o velmi individuální postup a samozřejmě si mohou lidé i nerozumně nastaveným režimem ublížit, avšak za mě je to levná a funkční cesta, jak zjistit, co mi skutečně aktuálně nedělá dobře. Pokud je jídlo opravdu dobře nastavené, vyvážené i přes výrazné eliminace a má to hlavu a patu.

Eliminační strava slouží k očištění jídelníčku od nežádoucích “škodíků” ve stravě a zklidnění imunity a trávicí soustavy, která nemusí neustále čelit něčemu co zatím neumí zpracovat.

Začínám odstraněním průmyslově zpracovaných potravin (polotovary, přepálené tuky, mainstream tyčinky s umělými sladidly, různé tatranky, křupky, crosianty, a jiné balené, nekvalitní výtvory potravinářského průmyslu) a dále potravin, kterých je v jídelníčku lidí nejvíce – často lepek, ořechy, mléčné výrobky, nekvalitní uzeniny ale i jiné.

Pokračuje edukací o způsobu konzumace a úpravy potravy, skladování atd.

Podle zápisů v jídelníčku jsme schopni krásně vystopovat potraviny, které zatím organismus nemá rád a které mu naopak velmi prospívají.

Často zařazujeme vhodné doplňky stravy (pokud jsou potřeba), nutraceutika (pokud jsou potřeba) a ladíme režim i mimo samotné jídlo.

Na zdravosti našeho trávení a stabilitě imunitního systému se podílí celá kaskáda dějů, které máme ve své moci ale nesouvisí s jídlemspánek, pohyb, čistota v domácnosti, drogerie a kosmetika, kterou používáme, vztahy, vnitřní nastavení, mentální stabilita, sebevědomí, množství a typ práce a tak dále. Takže eliminační strava může pomoci, ale nezachrání nás, pokud si myslíme, že na zbytek se můžeme vykašlat.

Vaše zdraví je jako puzzle, jeden dílek bez druhého nemá význam.

Takže? Ano, i odpočinek, obejmutí, dobrá muzika, zpomalení, kvalitní spánek, vlídné slovo k sobě, k druhým, prevence pohybem a procházky na čerstvém vzduchu, bosá chůze, ranní jóga, blokace modrého světla, sauna a pobyt na slunci či netoxická drogerie se počítá. Jak jste na tom Vy?

cn_DSC07694

Věřím, že jste si z článku do své vlastní praxe něco odnesli a pokud byste si byli přece jen nejistí v rámci Vašeho zdravotního stavu, neváhejte se na nás obrátit.

Od toho tu jsme my, průvodci na cestě za zdravím a těšíme se na každou Duši, která k nám zavítá a dá nám něco tak cenného, jako je důvěra v naši péči.

Jani

Jana Zahradníková, DiS.
průvodkyně zdravých návyků

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.