1. DÍL – ZDRAVÉ CHODIDLO

Osnova

V tomto článku se budeme bavit na téma zdraví chodidla v naprostých základech.

Tento článek neslouží jako náhrada lékařského vyšetření či náhrada konzultace fyzioterapeuta, jedná se o mé soukromé postřehy a sdílení informací s ověřením dat specialistky Evy Roupcové.

 

www.vivobarefoot.cz

Ano, už je to skoro 3 roky, co jsem uslyšela pojem “zdraví chodidla” do té doby NIC. Nikde mi toto slovní spojení cestu nezkřížilo, nikdo mě to na odborných kurzech komplexního pohledu na zdraví nenaučil. Říkám si, jak to, že o tomto tématu neví všichni? Že se to neučí ve školách? V tělocviku? Alespoň malý, miniaturní základ.  

Proč? Ať u sebe, potažmo svých dětí nedělají lidé triviální chyby v rámci pohybu, chůze a obuvy od nejzaššího věku.
No zeptám i Vás.
Už jste někdy absolvovali seminář/ workshop/ kurz na témata okolo zdraví chodidla či si nechali zdiagnostikovat chodidlo a pokud ne, tak ještě jinak, učil Vás někdy někdo, abyste svoji pozornost věnovali chodidlu?

Pokud Vaše odpověď zní “ne, něco málo nebo trošku”, pak si těch pár řádků níže určitě přečtěte, pokud už jste ve zdraví chodidla pokročilí, bude to “opakování, matka moudrosti”.

Proč bychom se měli zajímat o své chodidlo? 


Nožky Vás nosí celý život, to už je sám osobě je velký důvod, a jelikož miluji souvislosti a fascinuje mě lidské tělo, povím Vám o chodidle něco navíc. Doufám, že Vás během článku dostatečně pozitivně “vystraším”, abyste se o své nožky začali pořádně starat a předešli tak problémům, které v opačném případě mohou nastat. 

Tak například, věděli jste, že v chodidle máme: 26 kostí, 33 kloubů, více než 100 vazů a svalů a přes 70 tisíc nervových zakončení? WOW!

“Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů.”
Leonardo da Vinci.

Noha má úžasnou schopnost adaptovat se na terén, po kterém chodíme, prostřednictvím takzvaných proprioreceptorům a patří k nejcitlivějším místům na těle, to ale nemůžeme registrovat, pokud ji ani pořádně nepoužíváme. K tomu aby fungovala správně, potřebuje vhodné a přirozené podmínky (tak jako tomu je u všeho). Když ji ale obujeme dnešní “normální” obuv, od přirozenosti a vhodných podmínek to má velmi daleko. Pevné boty svírající prsty k sobě, tvrdá podrážka, neohebná struktura boty, ve které je naše chodidlo “zamrzlé” v jedné pozici a nefunguje téměř vůbec, nebo co hůře, situace ala luxusní střevíčky a boty na podpatku, které nutí nohu pracovat naprosto odlišně. Víte, co se stane s věcmi, které používáte špatně? Zkuste vyprat tričko na více stupňů, než je doporučeno, zkuste na krájení zeleniny používat nůž opačnou stranou, zkuste cokoliv použít špatně. Co se stane? Nejspíš tričko zničíte a zeleninu nepokrájíte. Proč byste to ale dělali, nechcete si přece ani zničit tričko ani přidělávat starosti a čas s krájením zeleniny. 

A teď si představte, že chodidla a zdraví si většina populace ničí naprosto dobrovolně. Nedostatek informací? Neznalost neomlouvá, tak či tak svému pohybovému aparátu ublížíte a to je přeci naprosto zbytečné. 

za věcné obrázky č. 3 a 4 děkuji skvělému webu www.nohatka.cz

Co se děje, když nemáme funkční chodidlo? 

Jak jsme si naznačili, nesprávně používaný pohybový aparát trpí, o chodidle to platí zrovna tak. Mezi nejznámější a nejčastější potíže patří halluxy a podélné či příčné plochonoží. Kterými to nekončí. Problémy u chodidla začnou, končí u bolestí kyčlí, kolen, bederní oblasti či jiných částí páteře. Zkrátka, jak postavíte blbě základovou desku, mrakodrap se Vám bude pomalu, nenápadně bortit. 

Za obrázek č. 5 děkujeme www.zdrave-nohy.cz

Co dělat, pokud je problém již “uvařený” popřípadě hrozí?

 

Ať už halluxy či plochonoží či jiná dysbalance chodidla již nastala, nebo hrozí, nedělejte unáhlené závěry a navštivte kvalifikovaného odborníka, fyzioterapeuta. Ten Vás vyšetří a navrhne smysluplnný postup, jak postupovat aby se přičiny těchto problémů pomale ale jistě vytrácely. Dejte tomu čas a zainvestujte do svého zdraví, ať už do vhodné obuvy či jiných opatření, které nazná odborník. Pozor, problém, který jste si 20 let budovali se nevyřeší po 1 návštěvě fyzioterapeuta, mějte trpělivost a dopřejte svému tělu to, co si zalsouží. 

Jednou z dobrých investic je podle mého názoru kvalitní bota.

Kvalitní bota, dobrá investice.

Pokud nás nohy nosí celý život a na zdravém chodidle tolik záleží, je dobré jim zajistit co nejlepší podmínky. Nad čím jiným přemýšlet než nad správnou obuví? 

Bota má splňovat několik kritérií, záleží samozřejmě na výchozím stavu chodidla. které “je obouváno” avšak některá pravidla platí v jakémkoliv případě, co se týče správného výběru bot.

Popíšu pár naprosto základních pravidel:

1) Bota má být dostatečně široká pro všechny prsty, pokud se podíváte na obrázek č. 2, kolik prstů se mi vešlo do střevíčků či balerýnek? 3? 4? no určitě né 5, kromě barefootové botky u levé nohy (z našeho pohledu).
2) Bota má mít ohebnou podrážku pro pohodlnou práci chodidla a prstů během chůze. Pokud si nazujete tvrdé boty a utáhnete tkaničky, chodidlo nepracuje, ani ve střevíčkách. No slepte si prsty na rukách izolepou k sobě, nic moc s nimi nenapracujete. 
3)  Bota má být lehká.
4) Bota nemá disponovat žádným podpatkem, pakliže se nejedná o atypickou dysbalanci pohybového aparátu.
5) Bota by neměla mít špičku zahnutou nahoru, jakož tomu u některých tenisek bývá, ztv. toe-spring.

Bota chrání chodidlo, může být i tepelným izolantem ale v žádném případě nemá bránit v jeho funkci.

Mám pro Vás samozřejmě mé vlastní osvědčené tipy, jedním z nich jsou boty značky  leguano, vivobarefoot a vibram fivefingers či zimní angels fashion, papuče nallu shoes a moje nejoblíbenější sanálky NALLU. 

Sleva na nallushoes je Jana10, více o nich na mém IG profilu ve výběrru BAREFOOT.

Seznamte se s nimi ve videu či na webu
www.nallushoes.cz

Přeji Vám nový pohled na Vaše chodidla, pečujte o ně správně. 

 

Janča.

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.