ZDRAVÁ STŘEVA PRO HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU

V tomto článku se podíváme na velmi důležitou souvislost mezi zdravím střev a hormonální (ne)rovnováhou. Zjistíte, jaké klíčové hormony střeva ovlivňují, co se může stát, pokud střevní mikrobiom není v optimálním stavu, a navíc si odnesete pár tipů pro podporu vašich střev.

Správný výběr stravy a stav našeho střevního mikrobiomu hraje významnou roli v dosažení zdravých hormonů. Jak se říká, střeva jsou náš „druhý mozek“. V těle totiž nic nefunguje zcela odděleně, ale všechny systémy jsou propojeny. Střeva patří mezi největší orgány a dle nových studií a znalostí je lze nazvat největším endokrinním orgánem v těle, jelikož se samy zasluhují o produkci důležitých hormonů.
Přestože zdánlivě nesouvisí s hormonální rovnováhou, opak je pravdou. Mezi hlavní funkce střeva, kterými se podílí na dostatečné produkci a zdraví hormonů, patří: 

  • usnadňuje vstřebávání makro a mikroživin, které jsou nezbytné pro tvorbu a funkci hormonů
  • hraje zásadní roli v imunitním systému (související třeba se správnou funkcí štítné žlázy)
  • přispívá k regulaci hladiny estrogenu v těle (aby nevznikla estrogenová dominance)
  • vliv na přeměnu hormonů štítné žlázy, tím má vliv na její dostatečnou funkci
  • vstřebávání vitaminu D3, nezbytného pro celkové zdraví a působí jako prevence chronických nemocí
  • vliv na zdravou hladinu cholesterolu, což je klíčové pro udržení rovnováhy mezi progesteronem a estrogenem
  • napomáhá syntéze a regulaci hormonů a neurotransmiterů

Pojďme si tedy říci pár příkladů, kdy je zdraví střev klíčové pro fungování hormonů.

Vstřebávání mikroživin

Aby docházelo k tvorbě správné hladiny hormonů, je k tomu zapotřebí dodat tělu dostatek tzv. mikroživin, zejména vitaminů a minerálů. Kromě samotného přísunu v naší stravě je však třeba je správně vstřebávat, a to je částečně ovlivněno právě střevní mikroflórou, tedy osídlením střeva. Bakterie ve střevě jsou zodpovědné za trávení a vstřebávání živin, díky čemuž mohou být nutrienty ze stravy využité. Nedostatečné vstřebávání živin může být způsobeno střevní infekcí, jako je SIBO, přemnožení kvasinky Candidy nebo určitými parazity.

Fungování štítné žlázy

Štítná žláza je endokrinní orgán ve tvarů motýla nacházející se v přední části krku. Má vliv na tělesnou teplotu, metabolismus, stará se o zdraví srdce, kostí, svalů nebo mozkové a nervové funkce. Na správném fungování štítné žlázy se podílí střeva zejména tím, že pomáhá při přeměně neaktivního hormonu T4 na aktivní formu štítné žlázy T3, která bude dále v těle využitelná. K přeměně je třeba enzym zvaný sulfatáza, která pochází z prospěšných mikrobů.

Zjednodušeně lze říci, že pokud střeva nejsou v dobrém stavu, v osídlení převažují nepřátelské patogenní bakterie a/nebo trpíte tzv. leky gut (propustné střevo), hormony štítné žlázy se nemohou dostatečně přeměňovat a může dojít k nedostatečné funkci štítné žlázy, tedy hypotyreóze.

Další zajímavé spojení mezi střevními bakteriemi a funkcí štítné žlázy představují žlučové kyseliny. Rozlišujeme tzv. primární a sekundární žlučové kyseliny. Primární žlučové kyseliny jsou produkovány ve žlučníku a vylučovány do tenkého střeva po konzumaci tuků. Dále je metabolizují střevní bakterie, což vede k tvorbě sekundárních žlučových kyselin. Tento druhý typ přímo zvyšuje aktivitu hlavního enzymu, který přeměňuje hormon T4 na T3.

Hladina estrogenu

Střevní mikrobiom hraje ústřední roli v regulaci hladin estrogenu v těle. Estrogen je hormon řídící ovulaci a spolu s progesteronem se podílí na řízení pravidelného menstruačního cyklu. Pomáhá vyvíjet děložní sliznici, stará se o tvorbu svalů, zdraví kostí i mozku.

Jakým způsobem estrogen a jeho hladinu ovlivňují střevní bakterie? Ve střevě se totiž nachází soubor bakterií zvaný estrobolom. Tyto bakterie metabolizují a modulují estrogen, který koluje v těle. V případě, že je střevní mikrobiom zdravý, estrobolom produkuje optimální hladiny enzymu zvaného betaglukoronidáza. Estrogen pak v těle zůstává ve správném množství a většina estrogenu opouští tělo. Pokud naopak dojde ke střevní dysbióze, tedy ve stavu, kdy ve střevě začnou převažovat některé druhy nepřátelských bakterií, dochází k nadbytku bakterií produkující betaglukoronidázu. Místo aby nadbytečný estrogen opustil tělo, estrogen se vrací zpět do své aktivní formy a dochází k dominanci estrogenu nad progesteronem, tzv. estrogenové dominanci.

Projevy estrogenové dominance

  • PMS
  • obezita
  • metabolický syndrom
  • endometrióza
  • rakoviny související s estrogeny (prsu a prostaty)
  • neplodnost
  • poruchy nálady
  • srdeční choroba

Androgeny a testosteron

Androgeny patří mezi steroidní pohlavní hormony nacházející se v mužském i ženském těle. U žen jsou produkovány ve vaječnících, nadledvinách a tukových buňkách. Mezi nejčastější hormonální poruchy patří právě nerovnováha androgenů – nedostatek či jejich nadbytek. Androgeny hrají klíčovou roli během dospívání a podílí se taky na zdraví kostí, svalů, jater či ledvin a jsou nezbytné pro syntézu estrogenu.

Nerovnováha mezi bakteriemi ve střevě může ovlivnit hladinu těchto hormonů. Nepřátelské bakterie mohou díky svému složení buněčné stěny ovlivnit zvýšení zánětu v gastrointestinálním traktu (GI). Zánět v GI traktu může narušit těsné spojení traktu a zánětlivé faktory se pak uvolňují v krevním řečišti, což spustí reakci imunitního systému. Tyto zánětlivé faktory byly spojeny s potlačením aktivity inzulínových receptorů v buňkách, čímž dochází k tzv. inzulínové rezistenci.

Pro více informací o inzulínové rezistenci doporučuji tento článek

Zvýšení hladiny inzulínu v krvi a zvýšení některých zánětlivých faktorů v těle spouští produkci androgenů z buněk vaječníků. Vysoké hladiny krevního inzulínu také snižují globilin vázající pohlavní hormony (SHBG) uvolňovaný z jater, což vede k vysoké hladině volného testosteronu v těle.

Dysbalance střevní mikroflóry se tak podílí na nerovnováze hormonů a dokonce může přispět k rozvoji či zhoršení onemocnění známého pod názvem Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který se projevuje například nepravidelným cyklem či chybějící menstruací, neplodností, poruchami krevního cukru a mezi některé další příznaky patří akné, vypadávání vlasů a naopak nadměrný růst ochlupení.

4 TIPY PRO ZDRAVÉ STŘEVO

Čemu se vyhnout: antibiotika a běžné léky

Antibiotika okamžitě způsobují dlouhodobé změny ve střevním mikrobiomu. Decimují všechny bakterie, včetně těch nám prospěšných a naopak vytvářejí prostor ideální pro množení patogenních bakterií. Po vysazení antibiotik je tak pro nepřátelské bakterie mnohem snazší znovu osídlit střevo než pro ty přátelské. Nejen časté užívání antibiotik však střevům škodí. Dle nových studií mají na zdraví střev vliv i běžné léky, a narušují tak rovnováhu osídlení střevních bakterií. Nepřeháněte to s léky, vždy se snažte najít příčinu svých potíží, abyste potřebovali co nejméně tabletek.

Správný výběr stravy

Rafinované sacharidy, průmyslově zpracované potraviny, nadbytek cukru a umělých sladidel a nedostatek vlákniny charakteristické pro standardní americkou dietu podporují zánětlivé změny ve střevním mikrobiomu. Zaměřte se na konzumaci přirozených potravin, omezte jednoduchý cukr a sladidla, pokud máte možnost, dejte přednost potravinám v bio kvalitě. Pro přímou podporu střevního mikrobiomu konzumujte kvalitní vývar a fermentované potraviny, jako je kimchi nebo třeba kefír. Nezapomeňte, že nestačí pouze zdravá strava, důležitý je hlavně způsob její konzumace. Jezte vždy pomalu a v klidu, bez rušivých elementů, aby se všechny živiny správně vstřebaly.

Podpořte svůj cirkadiánní rytmus

Spánková deprivace a narušení cirkadiánního rytmu jsou zásadní faktory ovlivňující střevní mikrobiom. Dbejte na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Ráno a během celého dne se vystavujte přirozenému slunečnému záření, v zimních měsících můžete využít moc chladu na vaše tělo pomocí otužování. Večer se naopak vyhněte umělému světlu, omezte modré světlo z vašich telefonů a monitorů, ideálně využijte i červené brýle, zejména pokud skutečně musíte pracovat na počítači i ve večerních hodinách.

Eliminujte stres

Chronický stres mimo jiné ve velké míře narušuje střevní mikrobiom. Zaveďte do svého života pár klidných, odpočinkových aktivit, může jít o protažení, meditaci, psaní deníku, prostě cokoli vás bude lákat. V případě chronického stresu může pomoci vysadit na určitou dobu kávu a kofeinové nápoje. Náhradou může být třeba tato pampelišková káva.

Nemusíte na to být sami

Pokud vás trápí akné, nepravidelný cyklus či jakékoliv potíže spojené s hormonálním zdravím, nebo chcete zlepšit stav svého mikrobiomu a posílit gastrointestinální trakt, kontaktujte mě ZDE, ráda vám budu oporou na vaší cestě.

Eliška Hosnedlová, IHP

Průvodkyně zdravých návyků

Použité zdroje

https://www.cell.com/trends/endocrinology-metabolism/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7971312/
https://www.healthywomen.org/your-health/androgen/diagnosis
https://www.webmd.com/digestive-disorders/news/20191023/many-common-meds-could-alter-your-microbiome

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.