PROBLÉMY S DIAGNÓZOU PCOS

Proč i v případě, že všechny symptomy jasně ukazují na PCOS, není diagnostika tak jednoznačná? Kdy a v jaké situaci se nemusí jednat přímo o PCOS, kdy být ve střehu a proč nás někdy samotná diagnostika až tak nezajímá?  

V minulém článku jsme si představili základní informace o Syndromu polycystických vaječníků a rozlišili jsme čtyři hlavní typy a příčiny vzniku PCOS. Dnes ještě v tématu budeme pokračovat; tentokrát si rozebereme hlavní problémy, které vnímám při diagnóze syndromu, a pár tipů, jak jim předejít.

Pro zopakování, syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je komplexní endokrinní a metabolický problém žen. Dle odhadů postihuje až 20 % žen v reprodukčním věku po celém světě. Mezi typické projevy PCOS patří výrazné vypadávání vlasů, nadměrné ochlupení (nejen) v obličeji, akné, nepravidelný cyklus a anovulace, úzkosti a výkyvy nálad a přibírání na váze hlavně v oblasti břicha.

Nejčastější metodou diagnostiky PCOS je splnění alespoň 2 ze 3 kritérií:

  • Anovulace či nepravidelný cyklus
  • Nadměrná produkce androgenů (tzv. mužských hormonů)
  • Objevení cyst na ultrazvuku (které jsou ve skutečnosti nevyvinutými folikuly kvůli neproběhlé ovulaci)

Jaké problémy mohou nastat při diagnóze?

#1 NEDIAGNOSTIKOVÁNO

Přestože je PCOS velmi rozšířený problém žen a známe mnoho symptomů, které na něj mohou potenciálně poukazovat, stále se velmi často stává, že řada žen zůstává bez diagnózy s ujištěním, že jsou „zcela v pořádku“.

Pokud vám například bylo řečeno, že PCOS mají pouze obézní ženy, bohužel v tom nejste samy. Přestože jedním z projevů PCOS může být přírůstek na váze a držení tuku hlavně v oblasti břicha, není to pravidlem. Kromě hormonálního problému totiž za PCOS stojí také metabolické záležitosti způsobené inzulínovou rezistencí, a pro ni není podmínkou mít nadváhu nebo větší procento tuku v těle.

Vysoká hladina inzulínu může narušit ovulaci a způsobit, že vaječníky produkují nadbytek testosteronu. Inzulínová rezistence se vyskytuje u 70-95 % pacientek s PCOS, které mají nadváhu, ale postihuje 30-75 % štíhlých žen s diagnózou. Proto se vždy lékaře ptejte a požádejte ho i o krevní testy, které vám toho řeknou mnohem více.

PCOS nemají pouze obézní ženy, jedním z hlavních hnacích motorů PCOS je inzulínová rezistence, se kterou se potýká až 30-75 % štíhlých žen s diagnózou!

#2 DIAGNÓZA BĚHEM DOSPÍVÁNÍ

Z ordinace často odcházejí dospívající dívky s diagnózou PCOS, jelikož je trápí nepravidelná menstruace a na vaječnících byly objeveny cysty. To jsou dva ze tří příznaků PCOS, a tím se situace mnohdy uzavírá. Mnohdy pak přichází na scénu hormonální antikoncepce pro ustálení hormonů a menstruačního cyklu. 

Jenže během dospívání je naprosto přirozené, že se tělo teprve učí s hormony pracovat, a dívky tak mohou vykazovat určité známky nerovnováhy, včetně nepravidelného cyklu, akné či výkyvů nálad. Většinou zatím nedochází k ovulaci a neuvolňuje se dominantní folikul, kolem vaječníku se navíc může tvořit několik nevyvinutých folikulů považovány za polycystické vaječníky.

Proto je ideální nechat si udělat krevní testy, ale zároveň být trpělivý a podporovat tělo dostatečnou a nutričně vyváženou stravou, která organismus podpoří ve zdravé tvorbě hormonů.

#3 PCOS nebo AMENOREA?

Syndrom polycystických vaječníků bývá velmi často zaměňován s tělesným stavem zvaným funkční hypotalamická amenorea, tedy dlouhodobou ztrátou menstruace.

Funkční hypotalamická amenorea nastává, když hypotalamus (řídící část mozku) zpomaluje nebo zastavuje uvolňování hormonu produkujícího gonadotropiny. Často postihuje ženy a dívky s nízkou tělesnou hmotností či nízkým procentem tělesného tuku, nebo ženy, které dlouhodobě (vědomě či nezáměrně) drží restriktivní dietu nebo se potýkají s emočním stresem. Zjednodušeně řečeno, mozek z aktuální situace usoudil, že kvůli nadměrnému stresu nebo z důvodu nedostatku přijaté energie není bezpečné se rozmnožovat, takže vypíná reprodukční systém včetně tvorby pohlavních hormonů.

Hypotalamus usoudil, že není bezpečné se rozmnožovat, takže vypíná reprodukční systém včetně tvorby pohlavních hormonů.

Jak PCOS, tak i hypotalamická amenorea se v první řadě projevují anovulačními a nepravidelnými cykly, případně chybějící menstruací. Mezi další podobné symptomy patří výkyvy nálad, vypadávání vlasů a výjimkou nemusí být ani zhoršená pleť a pokožka z důvodu hormonální dysbalance. Zda se jedná o PCOS nebo hypotalamickou amenoreu, zjistíme opět nejlépe pomocí krevních testů, které ukážou zvýšenou či sníženou tvorbu daných hormonů – v tom se oba problémy liší nejvíce.

#4 PCOS nebo HYPOTYREÓZA?

V neposlední řadě může být PCOS zaměněno s hypotyreózou, tedy sníženou funkcí štítné žlázy. Opět se můžeme setkat s velmi podobnými symptomy v obou případech:

  • Vypadávání vlasů
  • Únava
  • Pomalý metabolismus a přibírání
  • Neplodnost
  • Nepravidelný cyklus
  • Deprese/výkyvy nálad

Abychom vyloučili poruchu funkce štítné žlázy, budeme potřebovat vyšetření všech důležitých ukazatelů zdraví štítné žlázy, včetně produkce obou hormonů a protilátek. Ne vždy však musíme problémy řadit do kolonek „jde o hypotyreózu“ nebo „je to PCOS“, potíže mohou být komplikovanější a i v případě podezření na PCOS může být (a do určité míry často bývá) narušena i funkce štítné žlázy.

#5 JE TO NUTNĚ PCOS?

Poslední problém, který vnímám u diagnostiky PCOS, je lpět více na samotné diagnóze než na potížích, které vás trápí.

Uveďme příklad ženy, která se potýká snad se všemi hlavními symptomy PCOS, od vypadávání vlasů, přes výrazné akné, přibírání, až po nepravidelný cyklus. Z odběrů krve byla zjištěna zvýšená produkce jistých androgenů, kortizolu a nerovnováha estrogenu a progesteronu, výsledky i symptomy navíc vypovídají i o potenciální inzulínové rezistenci.

Potřebujeme, aby lékař s naprostou jistotou diagnostikoval syndrom polycystických vaječníků, a my tak mohli ženu zařadit do příslušné kolonky? Nebo nám postačí informace, které o ženě máme, a můžeme s nimi pracovat? I bez konečné diagnózy můžeme začít s podporou štítné žlázy a funkce nadledvin, zaměříme se také na metabolické zdraví a zlepšení inzulínové senzitivity. Nemusíme dlouho váhat, protože s potvrzením diagnózy a nálepkou PCOS bychom v podstatě postupovaly velmi podobně.

Pokud tedy máte podezření na PCOS, ale s jakéhokoliv důvodu zatím nebylo potvrzené, nemusíte čekat. Pojďme se raději rovnou zaměřit na zlepšení vašeho zdraví, ať už s nálepkou nebo bez.

Pokud souhlasíte a rádi byste něco na vašem zdraví změnili k lepšímu, kontaktujte mě.

Eliška Hosnedlová, IHP
průvodkyně zdravých návyků

Použité zdroje pro článek:

  • https://www.healio.com/news/endocrinology/20171207/pcos-hypothalamic-amenorrhea-present-confusing-picture-for-diagnosis-treatment
  • https://chriskresser.com/functional-approach-to-pcos/
  • https://www.nikicleuet.com/blog-1/2019/8/25/has-your-period-gone-awol-could-it-be-pcos-or-hypothalamic-amenorrhoea

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.