Bc. Petra Svobodová

Terapeutka nutriční medicíny a zdravého životního stylu s individuálním přístupem ke každému klientovi. Petra má ukončené studium nutriční terapie na Škole klinické Naturopatie s cílem složit zkoušku z oboru Fytoterapie a stát se naturopatem.

Bohatou praxi s klienty získala díky dvouletému působení jako terapeut na Institutu funkční medicíny a výživy, kde také koordinovala Program funkční medicíny pro lékaře, zdravotníky a farmaceuty.

Vzdělání


Vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, bakalářský obor Biomateriály pro medicínské využití. Po ukončení studia strávila rok v zahraničí cestováním a pobytem na Islandu, kde pochopila, že pokud má být její budoucí práce i koníček, tak musí své pole působnosti přesunout z anorganického oboru více do organiky, ke stravě, k pochopení lidského těla. Po návratu zpět do České republiky ji sled událostí přivál do cesty Školu Naturopatie, kde se spojilo vše, co ji fascinovalo a chtěla se naučit. A to vliv stravy, funkčních potravin, nutričních doplňků a bylin na lidské tělo.

Aktivity

Aktuálně působí jako lektor předmětů Léčivý potenciál potravy a Mikroživiny I a II na zmíněné Škole Klinické Naturopatie.
Dále tvoří pro klienty a širokou veřejnost recepty, které můžete najít na blogu cookmeslow.cz nebo ji můžete sledovat na instagramovém profilu @cookmeslow.cz

Zaměření

  • Prekoncepční péče (příprava páru k vědomému početí)
  • Neplodnost
  • Zdravé těhotenství a primární prevence civilizačních chorob
  • Zdraví dětí

K čemu je důležitá prekoncepční péče?

Existuje stále větší množství důkazů, které potvrzují, že prenatální vývoj jedince ovlivňuje náchylnost k chronickým onemocněním v dospělosti. V prvním trimestru je genová exprese plodu vysoce citlivá na vnějšího prostředí, čímž jsou ovlivněny funkce metabolismu a produkce hormonů. Epigenetické změny, které nastanou během druhého trimestru se replikují celý život, a dokonce mohou být předány dalším generacím. Jednoduše řečeno: „To, jakým způsobem se zapnou geny v prenatálním období nás může ovlivňovat celý život“.

Cílem prekoncepční péče je zajistit zdravý vývoj vašeho potomka.

Prekoncepční péče zahrnuje soubor terapií, které jsou vždy nastaveny individuálně na základě potřeb páru. Důležitou součástí terapie je podpora detoxikačních procesů jedince s bezpečnou eliminací toxinů. V případě zdravotních problémů je vždy primární pozornost věnována nalezení příčin vzniku obtíží a navrácení těla do rovnováhy.

Neplodnost

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) neplodností trpí přibližně 48 milionů párů a 186 milionů jedinců po celém světě. Jako neplodnost se označuje neschopnost početí po 12 měsících nechráněného pohlavního styku. Mužská neplodnost je často způsobena neschopností erekce nebo ejakulace, nepřítomností nebo nízkou hladinou spermií, abnormálním tvarem a pohybem spermií. Ženská neplodnost může být způsobena řadou abnormalit vaječníků, dělohy, vejcovodů a endokrinního systému.

U velkého procenta párů není, z pohledu standartní medicíny, příčina neplodnosti nalezena. U těchto párů často pomůže změna životního stylu. Například redukce stresu, regulace cvičení a zlepšení spánku a regenerace těla. Velkou roli hraje i strava, která poskytuje tělu potřebné živiny.

Časté neodhalené příčiny fertility jsou nedostatečná funkce štítné žlázy (případně autoimunitní procesy), adrenální vyčerpání, hormonální nerovnováha, inzulinová rezistence nebo různé potravinové intolerance a senzitivity. Vysoká toxická zátěž může v tomto případě též sehrát významnou negativní roli.

Důležité je si uvědomit, že referenční meze krevních markerů západní medicíny jsou odlišné od mezí, které využívá ve své praxi naturopat. Díky tomu jsme schopni identifikovat oslabená místa vašeho těla a zahájit správné intervence k nastolení rovnováhy – neboli působit preventivně.

Zdravé těhotenství a primární prevence civilizačních chorob

Cílem terapie je:

  • zajistit dostatečnou nutriční podporu stravou nebo v případě potřeby pomocí nutričních doplňků, aby nedošlo k deficienci mikronutrientů během těhotenství
  • zajistit stálou glykémie a tím předcházet těhotenské cukrovce
  • nastavit zdravé stravovací návyky budoucím rodičům, kteří pak mohou jít dobrým příkladem svým dětem
  • pochopit základní pilíře zdravého životného stylu: spánek, relaxace, nontoxic domácnost

Zdraví dětí

Petra je mámou pětiletého syna Mojmíra, díky kterému si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je mít dítě s přecitlivělostí na kravský kasein a jaké oblasti je nutné u těchto jedinců pečlivě hlídat, aby nedošlo k dalším zdravotním obtížím.

U některých dětí je ABKM, laktózová nebo glutenová intolerance manifestována ekzémem, alergii, trávicími obtížemi nebo poruchou chování – i s těmito zdravotními obtížemi má ve své praxi zkušenost.

Jak Petra říká: „Jen mámy chápou mámy.“ S tímto mottem přistupuje k maminkám, které k ní přicházejí pro rady. Je si vědoma, že práce s dětmi je odlišná a v mnohých ohledech náročnější než práce s dospělými. S maminkami cítí velkou sounáležitost bez zbytečného odsuzování.

Průběh terapie

Petra je klientům průvodcem, který jim pomůže pochopit důvod nerovnováhy jejich organismu. Průběh terapie ráda rozděluje do 4 částí:

1.Pochopení příběhu klienta

Využívá časovou osu, kde spolu s klientem označují spouštěče a mediátory obtíží daného klienta. Cílem terapie je předat informace k pochopení, proč dané onemocnění mohlo vzniknout a jaké faktory k tomu nejspíše přispěly. Během terapie posoudí stávající jídelníček a návyky životního stylu klienta.

2.Stanovení akčních kroků do další konzultace

Tyto kroky jsou většinou v oblasti výživy, spánku, relaxace, netoxické domácnosti atd. Kroky jsou stanoveny spolu s klientem, aby je mohl zvládnout a cítil se ve změně komfortně.

3.Navržení nutričních doplňků nebo bylinné kombinace

Užívání nutričních doplňků během terapie není podmínkou. Bohužel, dnešní hektický styl života má na naše tělo větší nároky, a tak je často nutné na určitý časový úsek navrhnout plán suplementace.

4.Individuální návrh kontroly specifických krevních markerů, či testů funkční medicíny

Pokud jsou potřeba a pokud jsou ve finančních možnostech klienta.

Články od Marka na blogu Centra návyků

SNÍŽENÁ FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY A PLODNOST

Poruchy funkce štítné žlázy se nepodepisují “pouze” na produkci samotných hormonů štítné žlázy, ale interferují také S METABOLISMEM POHLAVNÍCH HORMONŮ, protože ve světe hormonů funguje vše jako symfonický orchestr a rozladí-li se jeden hormon, má to vliv na celý orchestr.

Přečíst více »

ESTROGENOVÁ DOMINANCE

Estrogen pomáhá ženám zůstat štíhlou, snižuje tvorbu inzulinu, reguluje krevní tlak a hladiny cholesterolu. Je to skvělý hormon a je třeba si ho hýčkat! Jak na to?

Přečíst více »

PREMENSTRUAČNÍ DYSFORICKÁ PORUCHA

Velmi mírná úroveň PMS je fyziologickou součástí cyklu, ale daleko častěji ženy trpí na víc než mírnou úroveň, která je často také prvním z projevů narušené hormonální rovnováhy. Rozhodně to PŘÍRODA NEZAŘÍDILA TAK, ŽE BUDEME KAŽDÝ MĚSÍC NĚKDE V TICHOSTI TRPĚT.

Přečíst více »

CVIČÍM, JÍM ZDRAVĚ A PŘESTO NEHUBNU…

Možná Vám je tahle větička hodně povědomá. Možná jste taky právě v situaci, že máte pocit, že se SNAŽÍTE ze všech svých sil, dělat přesně to, co by se “mělo”, abyste zhubli a ono to prostě nějak nejde? A možná je to ke všemu dokonce JEŠTĚ HORŠÍ, než kdybyste se vůbec nesnažili? Mám pravdu? 🙂
Pokud ano, pak jsou tyto řádky přesně pro Vás.

Přečíst více »

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.