(NE)POTŘEBNÉ RESTRIKCE V JÍDELNÍČKU – KRAVSKÉ MLÉKO

V dnešním článku si povíme ve stručnosti o tom, zda-li jsou vlastně mléčné výrobky či mléko součástí zdravého jídelníčku a případně, kdo by se měl mléku vyhnout, nebo jeho množství vědomě usměrňovat. Jak a čím mléko kravské nahradit?

Překvapení - zase je to individuální

Připomínám na úvod, že ani v případě konzumace mléka a mléčných výrobků nelze doporučení generalizovat, není to černobílé. Opět půjde o konkrétního jedince s konkrétními cíli, zdravotním stavem. Také bude záležet na tom, o jakém mléku (jakých krav) se bavíme, i o jakém množství se bavíme.

Pro koho je kravské mléko nevhodné?

1. Pro lidi, kteří mají prokázanou alergii na bílkovinu kravského mléka, tady není o čem debatovat.

2. Pro lidi, kteří jsou takzvaně senzitivní na mléko. Tento pojem je poměrně málo skloňovaný a více si o něm povíme v příštím článku ale v krátkosti vysvětlím, že podobně jako u alergií je drážděn imunitní systém, avšak odezva organismu nemusí být okamžitá. Naopak je často velmi nenápadná a projevuje se například – bolestmi hlavy, únavou, neschopností se soustředit, mentální labilitou (podrážděností), různými projevy na kůži, nadýmáním či mozkovou mlhou – tzv. brainfog.

Tady doporučuji suplovat mléko kravské mlékem rostlinným, které se v dnešní době dá poměrně snadno vyrobit doma, případně pořídit.

Osobně si vyrábím ořechové i obilné mléko doma, za pomocí Miomatu, který jsem si velmi oblíbila. Je to unikátní pomocník do naší kuchyně. Samozřejmě se dá rostlinné mléko vyrobit i za pomocí jiného výkonného stroje.

Mé nejoblíbenější mléko je – kokosové.

Posílám Vám doporučení na 3 kokosová mléka, která používám, včetně jejich složení.

1. AROY-D v bio kvalitě (nakoupíte v supermarketech)

2. COCO bio milk z goodie.cz (kde je naprosto úžasná i kokosová smetana na vaření – kód na nákup se slevou 5 % je prozdravi5)

3. DOMÁCÍ kokosové mléko/ kolosovo-rýžové mléko z Miomatu (viz foto níže)
Složení: půl hrnečku kokosu, 2/3 hrnečku rýže, filtrovaná voda. (25 minut a hotovo)

miomat-centrum-navyku

Co je to MioMat zjistíte ZDE, a protože se blíží Vánoce je nyní na MioMat sleva 400 Kč.

My pro vás máme ještě navíc dáreček v podobě slevového kódu miomat3, se kterým získáte ještě navíc slevu 3 %. Využijte příležitosti a získejte MioMat, receptář a látkovou tašku za akční cenu. 

Často je k dostání bezlaktózové máslo, různé jogurty, smetana, sýry – gouda (osobně je občas kupuji na www.rohlik.cz). Z praxe vnímám, že některým klientům nevadí laktóza ve velmi malém množství v tvrdých sýrech či zakysaných mléčných výrobcích. Osobně však doporučuji najít vhodnou alternativu za tyto potraviny.

Toto jsou situace, které se dají prokázat v dnešní době už velmi jednoduše (o intoleranci, alergii, senzitivitě, rozdílech a možnostech, jak je zjistit příště).

V soukromé praxi doporučuji eliminovat mléko a všechny mléčné výrobky také klientům, kteří:

Mají autoimunitní onemocnění – příkladem je AI štítné žlázy, chronickými záněty střev, s atopickými ekzémy, s akné, případně s jinými potížemi s pletí, při migrénách či bolestech hlavy.

Dobrým zdrojem bílkovin či vápníku namísto mléčných výrobků může být skvělý dlouho tažený kostní vývar, vejce, luštěniny a spoustu skvělých jídel z nich či pseudo-obiloviny, jako je například pohanka.

Pro Ty z Vás, kterým mléko a mléčné výrobky nedělají problém a prospíváte s nimi, vesele si je ve svém jídelníčku ponechejte. Dbejte však na jejich kvalitu a původ. Můžete jej občas prostřídat například s kozími či ovčími produkty. Kde koupit? Pohledejte ve svém okolí – Brňáci a okolí – doporučuji farma obchody, zdravé výživy, scuk.czrohlík.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho ze svými přáteli.

S láskou,

Jana

jani-cn

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.