Hormonální antikoncepce je populární mezi ženami po celém světě díky své téměř stoprocentní ochraně před početím, ale pravidelné užívání malých pilulek má také „pomoci“ zmírnit bolestivou a silnou menstruaci, navrátit cyklu pravidelnost nebo léčit onemocnění zvané endometrióza. Jaká rizika s sebou nese? A lze ji nahradit i jinými, stejné účinnými variantami?
Hormonální antikoncepce se stala velmi oblíbenou metodou prevence otěhotnění u žen po celém světě. Jedná se o formu antikoncepce, která používá syntetické hormony k zabránění početí. Obvykle je najdete ve formě tablet, náplastí, injekcí, kroužků či tělísek a nejčastěji se skládají buď z jednoho hormonu, progestinu, nebo ze dvou, progestinu a estrogenu.
Tyto hormony potlačují uvolňování folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) z hypofýzy v ženském těle. FSH a LH za normálních okolností spouští uvolňování estrogenu z vaječníků, což stimuluje ovulaci – uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Pokud je však produkce FSH a LH potlačena, šance na ovulaci se sníží. Zjednodušeně můžeme říct, že hormonální antikoncepce „vypne“ přirozený chod a produkci ženských hormonů, a potlačí tak i ovulaci.
„Hormonální antikoncepce „vypne“ přirozený chod a produkci ženských hormonů, a potlačuje tak i ovulaci.“
Změny hladin hormonů u přirozeného menstruačního cyklu
Hormony při užívání hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce slouží, jak už název vypovídá, k zabránění těhotenství. Bohužel ne vždy jsou dívky a ženy dostatečně informované o tom, jak tato forma antikoncepce funguje, nebo se jim nedostane vysvětlení, jaký dopad to může mít na tělo.
Menstruační cyklus je totiž ukázkou zdravého endokrinního systému a jak řekla naše úžasná a moudrá Jani ❤️😃 , tělo nemůžeme považovat za stoprocentně zdravé, pokud žena nemá zdravý cyklus. Hormony se starají o zdraví srdce, mozku, kostí svalů, ovlivňují metabolismus, stav pleti, vlasů i nehtů. Ovlivňují nás v každodenním životě a ani pohlavní hormony nezůstávají pouze u reprodukčních funkcí. Syntetické hormony však tyto úkony nedokážou nahradit, a často se tak v organismu prohlubují problémy.
„Tělo nemůžeme považovat za stoprocentně zdravé, pokud žena nemá zdravý menstruační cyklus.“
Druhým ze zásadních problémů s hormonální antikoncepcí je, že se hojně doporučuje dospívajícím dívkám a ženám na zakrytí nejrůznějších příznaků. Mnohdy má fungovat jako náplast na veškeré problémy týkající se menstruačního cyklu a hormonální dysbalance. Ženy trápící ztráta menstruace nebo naopak bolestivé a silné periody, akné, ale i endometrióza nebo onemocnění známé jako PCOS, to všechno jsou signály těla, že se něco děje. V první řadě je důležité hledat příčinu těchto problémů, ne projevy utlumit.
Syntetické hormony pocházející z antikoncepce však žádný z těchto problémů nevyřeší – nevyléčí hormonální akné ani nesrovná hormony do latě. Jakmile se rozhodnete pilulku vysadit, většina problémů se zase vrátí. Přirozené ženské hormony budou opět nuceny se po čase vysazení aktivovat. Pokud však před nasazením antikoncepce nebyly v optimálním stavu, dost pravděpodobně zažijete druhou pubertu a všechny známé hormonální výkyvy.
Jestliže zažíváte problémy týkající se hormonální rovnováhy, hormonální antikoncepce by neměla být jediným nabídnutým řešením.
Menstruace během užívání hormonální antikoncepce
Přestože syntetické hormony zastavují produkci hormonů a zabraňují ovulaci, stále pravidelně přichází menstruace. Nebo ne? Ne tak úplně. Krvácení během užívání hormonální antikoncepce totiž není typické odlupování děložní výstelky, jako se tomu děje u zdravého cyklu. Tohle krvácení nazýváme „krvácení z vysazení“, k němuž dochází v týdnu, kdy pilulku, náplast nebo vaginální kroužek vysadíte. Pokud jste tedy na delší dobu ztratily menstruaci, syntetické hormony vám ji bohužel nevrátí.
„Během užívání HAK nedochází k menstruaci, jakou známe, ale přichází tzv. krvácení z vysazení.“
Rizika hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je spojena s řadou zdravotních potíží, včetně:
- krevních sraženin
- deprese
- osteoporózy
- změny střevního, vaginálního a ústního prostředí
- inzulínové rezistence
- rizika vzniku a zhoršení autoimunitních onemocnění
- ohrožení funkce štítné žlázy
- vyčerpání živin
- žlučových kameny a onemocnění žlučníku
- rakoviny prsu a rakoviny kůže
Pojďme se podívat na některé z nich.
Inzulínová rezistence
Podle několika studií je hormonální antikoncepce zodpovědná za vznik či zhoršení inzulínové rezistence. Syntetický estrogen pocházející z tabletky (injekce či náplasti) zvyšuje rezistenci na inzulín, a buňky tak nejsou schopné užívat glukózu jako palivo. To může vést k mnoha hormonálním změnám a zvyšovat třeba riziko diabetu II. typu nebo kardiovaskulární onemocnění.
Zajímavostí je, že mnoha ženám s diagnózou syndromu polycystických vaječníků (PCOS) bývá hormonální antikoncepce doporučována pro zlepšení příznaků. Přitom mezi hlavní příčiny PCOS patří právě inzulínová rezistence a nerovnováha hladiny krevního cukru.
Zánět, dysbióza střeva a kvasinkové infekce
Hormonální antikoncepce zvyšuje v těle oxidační stres, kvůli tomu je vyžadováno větší množství antioxidantů a v organismu vzniká zánět. Dlouhotrvající zánět může vést k zažívacím problémům, zvýšenému riziku autoimunitního onemocnění a zánětlivých onemocnění střev.
Kromě zánětu jsou také ve velké míře postižená střeva tím, že hormonální antikoncepce narušuje rovnováhu střevních bakterií. V důsledku narušení střevní mikroflóry je navíc častým vedlejším účinkem vaginální kandidóza. Ženy užívající hormonální antikoncepci mají tak vyšší riziko kvasinkových infekcí.
Dopad na štítnou žlázu
Hormonální antikoncepce zvyšuje protein zvaný TBG, který se váže na hormon štítné žlázy, a hormon se tak stává neaktivním. Vede to k menšímu množství hormonu štítné žlázy dostupnému pro tělo. Globulin vázající pohlavní hormony (SHBG), další protein, který se zvyšuje během užívání pilulky, se může také vázat na hormon štítné žlázy.
Jde o obranný mechanismus, k němuž dochází z důvodu zvýšené hladiny hormonů v těle, na čemž se podílejí hlavně hormony syntetického původu. Postižená je však především štítná žláza, jejíž nedostatečná funkce vede k nadměrnému vypadávání vlasů, suché kůži a kožním potížím, sníženému libidu, zhoršené paměti či potížím s hubnutím.
Vyčerpání živin
Hormonální antikoncepce vyčerpává mnoho živin potřebných pro nespočet funkcí v těle.
- Selen a zinek: nezbytné pro přeměnu hormonu štítné žlázy T4 na jeho aktivní formu T3.
- Vitaminy skupiny B: důležité pro tvorbu hormonu štítné žlázy; tvorba energie, metabolismus bílkovin, tuků a sacharidů, mají význam pro správnou syntézu DNA.
- Vyčerpání vitaminu B6 je navíc spojeno se zvýšeným rizikem krevních sraženin, což je častý vedlejší efekt užívání hormonální antikoncepce.
- Vitamin E jako důležitý antioxidant
- Hořčík, jehož nedostatek se projevuje bolestmi hlavy, svalovými křečemi, migrénami či úzkostmi
Možnosti nehormonální antikoncepce
Existuje mnoho variant antikoncepce, které nenarušují přirozený chod hormonů, ani nezakrývají problémy, které by se měly řešit jiným způsobem. Při správném užívání mají navíc velmi podobnou efektivitu jako hormonální formy antikoncepce.
Mezi nimi například jsou:
- Symptotermální metoda (STM) 99,6 % – měření bazální teploty a sledování cervikálního hlenu
- Spermicidní gely (72 %) – účinnost se zvyšuje v případě kombinace s pesarem nebo diafragmou; aplikace do pochvy před pohlavním stykem, ničí spermie; může však narušovat vaginální mikrobiom
- Cervikální pesar či diafragma pro ženy (88 – 94 %) – zabraňuje spermiím průchod do dělohy
- Kondom pro muže (85 – 98 %) – zabraňuje spermiím průchod do dělohy
Přestože to tak může na první pohled působit, není záměrem, aby tento článek odrazoval čtenáře od užívání hormonální antikoncepce. Cílem je podat komplexní informace o fungování této formy ochrany a o vybraných rizicích, které s jejím užíváním souvisí. Ne vždy jsou totiž tato fakta snadno dohledatelná a bohužel i mnoho odborníků často vyzdvihuje pouze výhody.
Věřím, že existuje mnoho jiných forem nehormonální antikoncepce se stejně vysokou efektivitou, které nenarušují přirozené fungování ženského těla, a dokonce jim mohou pomoci pochopit samu sebe. Pokud jste však stále rozhodnuté užívat hormonální antikoncepci, starejte se o své tělo, abyste minimalizovaly negativní účinky. Také se ujistěte, že je to z důvodu prevence těhotenství a nemá sloužit jako náplast na vaše potíže.
Pokud máte zájem řešit své hormonální potíže JINAK, můžete mě kontaktovat ZDE.