V tomto článku se s Vámi podělím o teoreticko-praktické informace na téma nadýmání, možné příčiny a jak a kdy nadýmání začít řešit.
DEFINICE
NADÝMÁNÍ
Dalo by se ve zkratce říci, že nadýmání je hromadění plynů ve střevech doprovázené bubláním, někdy bolestí, celkovým diskomfortem a také únikem těchto plynů. Všechny přidružené symptomy spojené s nadýmáním jsou omezující, nepříjemné a hlavně zbytečné.
No přiznejme si pánové i dámy, kolik hezkých chvil Vám zkazilo nadýmání?
Pojďme na začátek naprosto selským rozumem rozdělit, kdy je nadýmání nutno řešit a kdy je to naopak přirozená součást, i když dnešní společností tabuizovaná.
NENÍ NUTNO ŘEŠIT ❌
Každý člověk, ať už je to dítě, žena, muž “upustí” střevní plyn několikrát za den. Během dne mají však klidný trávicí trakt, přirozený apetit, komfort v břišní dutině po jídle i během dne. Břicho není viditělně nafouklé, bez křečí, průjmů, zácpy.
S důvtipem si dovolím shrnout tuto problematiku 5-15x/ den si člověk prostě “upustí” (ano i princezny).
NAOPAK JE NUTNO ŘEŠIT ⚠️
Z občasného upouštění bez sekundárních negativních projevů v GITu se stal omezující a bolestivý diskomfort. Po jídle se cítíte těžcí, stolice je nepravidelná, mění se ze dne na den nepřirozeným způsobem či je nezdravě vypadající a zapáchající již dlouhou dobu.
Diskomfort Vás natolik omezuje v běžném životě že se vyhýbáte sportu, intimnímu kontaktu i společenským akcím. Podepisuje se to na Vašem sebevědomí, náladě i celkovém zdraví.
MALÉ OPAKOVÁNÍ
Zdravá střeva jsou naprosto klíčová v otázce:
- metabolismu (nejsme to, co sníme, ale to, co naše střeva dokáží vstřebat a zpracovat)
- imunity (v lamina propria pod střevním epitelem sídlí vojsko imunitních buněk a v případě narušení zdraví střev je imunita nucena jít opakovaně do akce, což není dlouhodobě zdravotně přínosné)
- mentální pohody (tvorba neurotransmiterů, obousměrná komunikace střevo mozek, mozek-střevo, osa HPA…)
A to je dostatečný důvod, proč si je udržovat zdravá.
VYMEZENÍ PŘÍČINY/ PŘÍČIN A JEJICH SYNERGIE
Neustále opakujeme, že v našem těle všechno se vším souvisí a ani tentokrát tomu není jinak, příčin může být více a v reálném životě tomu tak i často je.
Nejčastějšími příčinami z praxe jsou:
- střevní dysbióza (nevyvážený poměr oportunistické a benefiční mikroflory)
- nedostatečná peristaltika (narušené mechanismy spojené s přirozenými pohyby střev)
- nedostatečná enzymatická výbava (nedostatečná efektivita trávení díky chybějícím/ nedostatečně se tvořícím enzymům)
- chronický zánět střeva (dlouhodobý neodhalený progradující problém)
Nejčastější příčinou výše zmíněných příčin z praxe jsou elementární skutečnosti jako:
- hltání, nevědomá strava
- špatná skladba stravy
- nedostatečný pitný režim
- chronický stres
- narušený cirkadiánní rytmus
- nedostatečná peristaltika střev
- nadužívání ATB, blokátorů protonové pumpy/ antacid
Nejčastější příčinou výše zmíněných příčin z praxe jsou elementární skutečnosti jako:
- nedostatečná mentální odolnost
- nedostatečná priorita udělat si na sebe čas
- nedostatek informací/ špatné informace/ spousta klientů je zmatených v tom, co mají dělat, když každý na internetu píše něco jiného a lékař jim poradí espumisan, kterým stejně neřešíme příčiny
- nedostatečná zodpovědnost ke svému zdraví
- role oběti (mě se děje toto a může za to moc práce, moc starostí, špatné okolnosti, škola)
REŽIMOVÁ OPATŘENÍ
Řešení problému bude (jak už to bývá 😁) vždy individuální a bude záviset od PŘÍČINY, která nadýmání způsobuje. Obecně však můžeme naše trávení podpořit vybranými režimovými opatřeními a tím eliminovat nežádoucí projevy špatného trávení v podobě nadýmání.
1. jezte v klidu a pomalu - jezte vědomě
Hltání, sledování seriálu nebo scrollování Instagramu během jídla. Poznáváte se v tom také? Pokud vás trápí špatné trávení měli byste zbystřit. S každým soustem přijímáme i určité množství vzduchu. Jedna z teorií tedy říká, že pokud hltáte, může být součinitel nadýmání i současné polykání nadbytečného vzduhu. Jezte menší sousta, nehltejte, u jídla nemluvte a hlavně nespěchejte pořád někam. Každé sousto důkladně rozžvýkejte a promíchejte se slinami, jelikož už v ústech začíná trávení potravy. Ne nadarmo se říká, že: “Dobře rozkousané je napůl strávené”.
Situaci s nadýmání může zhoršovat i pití sycených nápojů, ale i velké množství jiných tekutin přijímaných během jídla, žvýkání žvýkaček nebo cumlání bonbónů.
Nezapomeňme na sympatikus. Napětí a stres během jídla podporuje “zapnutí” sympatiku, části autonomního nervového systému, který má na starosti úplně jiné úkony, než je trávení a proto dobře mířená rada zní – prosím, dovolte si u jídla zklidnit, zastavit se a s vděčností jídlo sníst, podporujete tím parasympatikus, druhou část autonomního nervstva, která podporuje peristaltiku, enzymatickou tvorbu či slinění.
2. rozumné množství vlákniny
Vláknina zvětšuje objem tráveniny a zlepšuje její průchod ve střevech, slouží jako potrava pro střevní mikrobiom (prebiotický efekt). Její nedostatek se často (ale né vždy) projevuje zácpou, která je dávána do korelace s pocity nadýmání a plného břicha. Na druhou stranu ani zvýšené množství vlákniny není pro naše tělo v pořádku. Nadměrná konzumace vlákniny ve větším množství, než je organismus aktuálně schopen zpracovat, může vyvolat plynatost a nadýmání, křeče a také průjem.
Jak jste na tom ve svém jídelníčku s vlákninou?
3. péče o střevní mikrobiom
Pojem střevní mikrobiom označuje soubor bakterií, které obývají střevní trakt a jejich účinky na funkci gastrointestinálního traktu na tělo jako celek. I menší dysbalance střevní mikrobioty vedou k významnému vlivu na naše zdraví. Bakterie tlustého střeva vytváří plyny fermentací nestrávených/ špatně strávených látek, a proto může nerovnováha ve střevní mikrobiotě způsobit nadýmání. A kdo/ co může za narušenou rovnováhu ve střevní mikrobiotě?
Průmyslově zpracovaná strava, mentální napětí – chronický stres, narušený cirkadiánní rytmus, nadužívání léků a ATB, některá umělá sladidla, nadbytek rafinovaných cukrů, alkohol a mohly bychom pokračovat.
Dobře pečovat o náš mikrobiom bude jednoduše (téměř) vždy zásadní téma. Jak na to? Dbejte o něj preventivně.
Kromě již výše zmíněné pravidelně konzumované vlákniny (prebiotika) a pestrosti ve stravě je vhodné zařadit probiotika. Probiotické potraviny obsahují bakterie mléčného kvašení, které mikrobióm obohacují a potlačují růst patogenních bakteriálních kmenů. Mezi tyto potraviny řadíme zakysané mléčné produkty (kefír, acidofilní mléko, jogurty …) nebo jejich rostlinné verze například z kokosového mléka či skvělý vodní Wugi kefír, sklenička po ránu, ideální. Skvělou volbou je také kvašená zelenina, kombucha nebo fermentované sojové výrobky (tempeh, miso). Zkuste denně zařadit do své stravy jednu probiotickou potravinu, nebo pomozte svým střevům suplementací kvalitních probiotik.
4. optimalizujte pohyb, spánek a celkový cirkadiánní rytmus
Přiměřená pravidelná fyzická aktivita prokazatelně podporuje střevní peristaltiku, zmírňuje diskomfort v oblasti trávení a také podporuje odchod plynů. Už 30 minut denně udělá parádu. Pobyt v přírodě zároveň přináší lidem užitečný a léčivý relax a zastavení.
Dostatečná kvalita spánku je zásadním faktorem pro zdravé trávení. Pamatujete si situaci, když jste se nevyspali, že jste neměli hlad ani chuť, či jste byli naopak rozjezení a rozmlsaní? Může za to hormonální dysbalance způsobená narušeným spánkem. Konkrétně pak hormony ghrelin, leptin, kortizol a melatonin.
5. odpozorujte si individuální toleranci potravin
Nadýmání je častým příznakem potravinové intolerance. V praxi často pozorujeme výskyt nadýmání u klientu po konzumaci mléka a mléčných výrobků, protože mají nedostatek enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr (laktózu). Vypozorujte, zda mléčné výrobky nezhoršují potíže i ve Vašem případě. Typický pocit nadýmání se v případě intoleranci laktózy (také i fruktózy) objevuje nejčastěji do 30-120 minut a často je doprovázen průjmem, “žbluňkáním v břiše” (ale není to vždy pravidlem).
Pokud máte pocit, že Vás nadýmá téměř “všechno”, nadýmaní se během dne stupňuje, přičemž večer bývá největší, je možné, že Vám dělají problém sacharidy typu FODMAP.
Co to ty FODMAP vlastně jsou?
Jedná se o určité druhy sacharidů, které mají jednu zásadní společnou vlastnost a tou je, že je náš trávicí systém nedokáže efektivně rozložit a vstřebat, protože nám k tomu chybí potřebné enzymy. Tyto sacharidy jsou rozloženy až v tlustém střevě fermentací. Vytvářejí tak prospěšný prebiotický efekt díky čemuž slouží jako potrava pro střevní mikroby a podporují jejich růst. Pokud však ve střevech převažují nevhodné druhy bakterií – dysbióza může na fermentaci FODMAP sacharidů naopak působit nepříznivě, což se projevuje ještě větším prohloubením problémů, typicky zvýšenou tvorbou plynů, průjmem, bolestmi a křečemi v podbřišku…
Název FODMAP je odvozen od počátečních písmen názvů těch sacharidů, které patří do této skupiny:
- F-fermentovatelné
- O-Oligosacharidy a fruktany: např. pšenice, žito, česnek, cibule, luštěniny (GOS) …
- D-Disacharidy: ovoce s vysokým obsahem fruktózy, ale i med či agávový sirup
- M-Monosacharidy: mléko a mléčné výrobky bohaté na laktózu
a - P-Polyoly: cukerné alkoholy jako xylitol, sorbitol, manitol = žvýkačky!
Dieta s nízkým obsahem FODMAP sacharidů vylučuje velké množství potravin, a proto ji v žádném případě nedoporučujeme dodržovat bez dohledu lékaře nebo zkušeného nutričního terapeuta. O FODMAP stravě sepíšeme článek za nedlouho.
PRVNÍ POMOC PŘI AKUTNÍM ZHORŠENÍ ZAŽÍVACÍCH OBTÍŽÍ
Pokud máte zrovna den po večírku, návštěvě, kde jste snědli něco, co běžně nejíte a máte “akutku”, Vaše střeva jsou jak balón a rádi byste využili efektivního vykompenzování, máme tipy:
- rychlý pocit úlevy poskytne teplý čaj – například zázvorový, mátový, heřmánkový
- můžete použít masáž – vmasírování kapky 100% mátového esenciálního oleje (silice) zředěného s malým množstvím nosného oleje (ideálně kokosový nebo jojobový) na oblast v okolí pupíku ve směru hodinových ručiček
- nahřívací polštář pomůže uvolnit křeče a odstranit bolest
- relaxační dechové cvičení nebo procházka
- pokud by se stav táhnul více dní, využijte pomoc komplexních a kvalitních trávicích enzymů DIGEST či přírodních koncentrovaných sil – bylin PADMA či DIGEST PLUS
Pokud i přes vyzkoušení výše zmíněných způsobů přetrvává nadměrná plynatost a také v případě je-li plynatost doprovázená bolestmi břicha, nepříjemně zapáchajícími větry a stolicí nebo hubnutí, vyhledejte lékaře, který vás odešle na příslušná dovyšetření či se nám ozvěte a společně krůček po krůčku vyladíme režimová opatření v rámci harmonizace trávení.
Věřím, že jste si z článku do své vlastní praxe něco odnesli a pokud byste si byli přece jen nejistí v rámci Vašeho zdravotního stavu, neváhejte se na nás obrátit.
Jani a Kristý
Jana Zahradníková, DiS.
průvodkyně zdravých návyků
Kristýna Sedláková
výživová poradkyně