MITOCHONDRIE A ŠTÍHLÁ POSTAVA: Jak spolu souvisí a co to jsou ty mitochondrie?

Moc dobře už víte, že zkratky nefungují, respektive né na dlouho. Stejně tomu tak je i u spalování tuků a změně postavy. Proč všechny ty magické postupy a sáčkové ketodiety fungují většině pouze na chvíli? Odpověď je jasná: »jelikož to vydrží pouze chvíli«. Je potřeba proto nastavit dlouhodobé návyky pro dlouhodobé výsledky.

centrum-navyku-mitochondrie

Dlouhodobě udržitelné návyky (v oblasti stravy, pohybu, spánku, mentální i duševní péče) vedou ke zdravému metabolismu, optimálnímu množství svalové hmoty, zdravému apetitu, dobré náladě, zdravě osvalené postavě s optimálním množstvím tělesného tuku, dobré hormonální odezvě, velké odolnosti imunitního systému a celkově k prevenci chronických onemocnění, které se staly metlou lidstva 21. století.

Spalování tuků ve zkratce pro pochopení následujících doporučení v rámci spalování tuků:

  • Tuky jsou v našem těle uloženy ve formě triglyceridů v tzv. adipocytech (tukových buňkách).
  • Tuk se za určitých podmínek uvolní, díky našim enzymům, a vznikne glycerol a mastné kyseliny.
  • Z mastných kyselin v mitochondriích vznikne energie, kterou potřebujeme k životu, takže pokud teď čtete, usmíváte se, dýcháte, pravděpodobně využíváte část energie, zvané ATP, které vděčíme svým mitochondriím.
  • Z mastných kyselin v játrech mohou v případech půstů, nebo při nedostatku sacharidů vzniknout ketolátky, které slouží také jako zdroj energie.

Zmínila jsem slovo mitochondrie, co to je z pohledu redukce?

Jsou to prapůvodně samostatné bakterie s vlastní DNA, které se během evoluce, v procesu tzv. endosymbiózy, staly naší součástí, poskytli jsme jim domov a ony mají excelentní funkce. Jednou z nich je právě tvorba energie a spalování tuků a nejen to. Zdraví mitochondrií je propojeno s celkovým zdravím našeho organismu na úrovni nervové, endokrinní soustavy, metabolismu i imunity. A zase jsme u toho, že všechno je se vším propojené. No není to fantastické?

mitochondrie schema

To vpravo je Vaše buňka, vlevo je zvětšená organela. Je to ona, slavná mitochondrie, o které se bavíme.

Takže potřebujeme mitochondrie pro spalování tuků a tvorbu energie? Ano!
Dalo by se říct, že čím více zdravých mitochondrií máme, tím větší metabolický obrat může probíhat? Ano!

A jak zajistíme zdravé, výkonné mitochondrie a jejich hojnost v našem organizmu?

1. čistá, kvalitní a pestrá strava

Strava, která je složena z přirozených a co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, plná na antioxidanty a fytonutrienty. Strava, které přímo nahrává jarní a letní období. Využijte širokou škálu ovoce, zeleniny a kvalitního masa, vajec i mléčných výrobků, které nám toto období nabízí.

  • Co do svého jídelníčku přidáš už dnes pro svoje zdraví a fit figuru?
  • Co ve svém jídelníčku potřebuješ snížit/ eliminovat už dnes pro svoje zdraví a fit figuru?

Zdraví mitochondrií udává zdraví ostatních pochodů v buňce a v našem organizmu.

Jednoduché tipy aneb co pro zdraví mitochondrií v jídelníčku co nejvíce eliminovat?

  • transmastné tuky, nekvalitním rafinovaným tukům s nadbytkem omega 6 nenasycených mastných kyselin (slunečnicový olej, sójový olej, rafinovaný řepkový olej, fastfoody,..)
  • rafinované cukry, nekvalitním laskominám (tatranky, sladké nápoje,..) a obecně kalorický nadbytek, způsobený nekvalitní stravou vedoucí k prediabetu, až k diabetu mellitu typu 2
    Opatrně také na názvy: “dia”, fruktózový sirup, glukózo-fruktózový sirup, corn sirup, pšeničný sirup
  • bílou pšenici v podobě bílých rohlíků, kaiserek, kynutých buchet a jiných nekvalitních výrobků (doporučuji pečivo z kvasu, případně používat špaldovou mouku, celozrnné druhy muk a výrobky z nich)

Co naopak pro zdraví mitochondrií zařadit?

  • dostatečnou dávku antioxidantů – př. z kvalitního sezónního ovoce či zeleniny, nebo kvalitního suplementu, př. antioxidační mix (vhodný do vody, smoothies, kaší, jogurtů)
  • dále například vitaminy skupiny B (najdete v obilovinách, pseudo-obilovinách, ořeších, semínkách)
  • vitamin K (v listové zelenině)
  • nebo také kyselina alfa-lipoová (napomáhá v boji proti inzulinové rezistenci, napomáhá recyklovat vitamin C a E, tzn. že obnovuje jejich antioxidační kapacitu v případě, že ji v boji s volným radikálem ztratili), najdeme ji v červeném mase, vnitřnostech, špenátu, brokolici či rajčatech a ředkvičkách, také v kvalitním suplementu.

2. pohyb a kyslík (kombinace silového a vytrvalostního pohybu)

Svalová tkáň je velmi bohatá na mitochondrie, nemusíme vyloženě svalovou hmotu budovat do nekonečna, stačí ji pravidelně trénovat. Proto je pravidelný pohyb velkou výhodou, nejen pro tvorbu neurotransmiterů (a dobré nálady), procvičení kardiovaskulárního systému a prevenci vzniku dysbalancí pohybového aparátu, ale také pro zachování funkčního metabolismu a zdraví celého organismu.

Podmínkou využití tuků jako energetického substrátu pro syntézu ATP (energie tvořena v mitochondriích) během pohybové aktivity je dostatečný přísun O2. Katabolismus mastných kyselin probíhá pouze aerobní cestou (za přístupu kyslíku). Udává se, že nejvyšší mitochondriální obrat mastných kyselin nastává zhruba po 15‒20 min tělesné práce při intenzitě na úrovni aerobního prahu (50‒60 % VO2max).

3. dostatečný spánek a respektovaný cirkadiánní rytmus

Základy pro dobrou regulaci cirkadiánního rytmu a zdravý spánek:

  • po probuzení se vystavujte dennímu světlu
  • používejte blokaci modré spektrální složky – červené brýle, žárovky – foto
  • spěte alespoň 6-9 hodin (dle toho, jak jste zdravotně blízko či daleko rovnováze)

4. netoxická domácnost / eliminace zbytečných léků

Xenoestrogeny v konvenční kosmetice, drogerii i složky, jako jsou např. BPA (v plastech), mají na buněčné zdraví, včetně zdraví mitochondrií negativní efekt.

Voňavky, deodoranty, prací gely, krémy, sprchové gely i šampony a obecně vše, čemu své tělo vystavujeme, co vdechneme, sníme, vypijeme či vstřebáme pokožkou do krevního oběhu má vliv na zdraví a zdraví našich mitochondrií. Na zdraví mitochondrií má nepříznivý vliv také například léčba statiny, což jsou léky na zvýšený cholesterol, které by šly ve velké většině případů “obejít” nastavením správných návyků.

Ženy se mě nejčastěji ptají na netoxické deodoranty (deodoranty bez xenoestrogenů) a šetrné odličování, teď aktuálně i na “opalováky”, tak posílám pár tipů.

Odličování – oblíbená mandarinka – navlhčím tampónek a na dvakrát odlíčím obličej 
Kód pro slevu na Goodie – PROZDRAVI5

Odličovací pratelné tampónky
Kód pro slevu na Goodie – PROZDRAVI5

5. otužování/ chladová terapie

Pravidelné vystavování chladu přispívá k budování hnědé tukové tkáně, která nám v procesu spalování bílé tukové hmoty napomáhá. Hnědá tuková tkáň je bohatá na mitochondrie a při chladové terapii (otužování), v procesu zahřívání organismu, energie z mastných kyselin využívá na tvorbu tepla, nikoliv ATP, což je pro naši požadovanou redukci tuků efektivní.

Doporučuji knihu od Libora Matuše

centrum-navyku-otuzovani

6. mentální stabilita, odolnost

Oxidativní stres není žádné neviňátko. Na jednu stranu je to každodenní reakce, odehrávající se v našem organizmu, na druhou stranu stojí za každým civilizačním onemocněním.

Jak ráda říkám: „Jed není o látce ale o dávce.”

Oxidativní stres může pocházet z nadměrného vystavování se slunci, stejně tak, jako z kouření, zanedbaného spánku, neprospěšných myšlenek, nekvalitní kosmetiky, nekvalitního jídla nebo nedostatku antioxidantů ve stravě a nadbytku zbytečných léčiv (HA, antibiotik, kortikoidů, statiny). Nadbytek pro-stresových faktorů zdravé komunikaci, uvnitř našeho fyzického těla, nepomáhá. Je proto velmi žádoucí a důležité zařadit každodenní aktivity, kterým stresovou reakci budeme kompenzovat. A to jsme vůbec nezačali rozebírat vliv kortizolu na ukládání abdominálního tuku a celý jeho vliv na naši hormonální soustavu.

Co můžete udělat pro zdraví mitochondrií a jak je chránit v rámci této problematiky?

  • mindfullnes
  • procházka v přírodě
  • dechové cvičení
  • fyzická aktivita
  • milování
  • vedené meditace
  • otužování
  • jiná forma psychohygieny (mimochodem u nás můžete využít psychohygienu u naší Katy)

Tak to bylo spalování tuků z pohledu zdraví mitochondrií. Samozřejmě je potřeba, aby z dlouhodobého hlediska bylo vyváženo hledisko příjmu a výdeje energie a zdraví celého trávení. Jelikož to není pouze o tom, co přijmeme ze stravy, ale také o tom, v jakém prostředí se jídlo tráví a co vůbec díky stavu trávení, enzymatické výbavě, zdraví sliznic žaludku a střev (včetně mikrobiomu), dokážeme strávit a využít.

Sečteno podtrženo, vraťme se ke správným návykům.

Tak co pro sebe uděláš už dnes lépe? 🙏

Jak se Ti článek líbil? Zajímá Tě na toto téma více informací?
Dej nám vědět na: recepce@centrumnavyku.cz

Jani
Laskavá průvodkyně za zdravým tělem i duší.

DSC01879

Jana Zahradníková, DiS.
průvodkyně správných návyků.

Použité zdroje pro článek:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096178/
  • https://www.jci.org/articles/view/60433?key=5e3684aee3d55b74adc8
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0161813X21000358
  • https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0808949#t=article
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22690096/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31387175/
  • http://diabetes.diabetesjournals.org/content/51/10/2944.full
  • obrázky adipocitů: https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9%C5%BEov%C3%A1_tukov%C3%A1_tk%C3%A1%C5%88#/media/Soubor:Typy_adipocyt%C5%AF.svg a mitochondrií.

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.