JAK SI PŘIPRAVIT KURKUMA LATTÉ, A 5 BENEFITŮ KURKUMY PRO ZDRAVÍ

Kurkuma, indický šafrán, turmerik nebo haldí.

Řeč je o žlutooranžovém koření, které se vyrábí ze sušeného oddenku rostliny zvané kurkumovník dlouhý. Pro svoji zlatavou barvu a vyjímečné zdravotní benefity se jí také přezdívá zlaté koření. 

Věděli jste, jak vypadá kurkuma ještě předtím, než ji nasušenou a umletou koupíte od dědka kořenáře? 

Kurkuma je populární a hojně užívaná zejména v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni. A dnes se budeme této královně východní medicíny zaslouženě věnovat pro její významné benefity na zdraví. Pokud máte stejný problém jako já, a to, že vám kurkuma příliš nechutná, představím vám dnes jeden recept, ve kterém si ji zamilujete. 

Již několik let mi leží v hlavě její  silný protizánětlivý charakter (AAAA BENEFIT Č. 1 JE TU), pro který bych ji ráda měla ve svém jídelníčku. A tak jsem našla způsob, jak si ji připravit chutně, a to ve formě Kurkuma Latté. Tento lahodný nápoj si připravíme ve dvou variantách, a to s ohledem na alergiky na mléčnou bílkovinu a ty, kteří s živočišným mlékem nemají problém. Tak hurá do toho.  

Kurkuma LATTÉ, prosím...

Jak si tedy připravit kurkuma latté, a co vše budeme potřebovat?

Rostlinné mléko, MCT olej, kurkuma, skořice, Collagen
Do mixéru dáme koření, Collagen, MCT olej a můžeme přidat BIO kokosový cukr
Přidávám ještě skořici, protože tu naopak miluji a má prohřívací vlastnosti
A tohle už je hotové Kurkuma Latté, vypadá báječně, co říkáte

A teď krok po kroku

1. Ohřejte si šálek rostlinného mléka. Já jsem použila mléko značky HARVEST MOON (mix kokosu, rýže a kešu), které mi chuťově nejvíce připomíná to kravské.  Kdo chce a může, použijte čerstvé plnotučné BIO kravské mléko.

2.Teplé mléko vlijte do mixéru a přidejte 1/2 čajové lžičky (ČL) Cejlonské skořice, 1/2 ČL Powerlogy BIO kurkumy, 1/2 ČL BIO kokosového cukru. 

3. Aby byl nápoj nutričně zajímavější a využili jsme léčivý potenciál kurkumy naplno, přidala jsem ještě navíc 1 polévkovou lžíci (PL) Powerlogy MCT oleje (pro lepší biologickou využitelnost léčivé látky kurkuminu, dále zdroj ketonů pro lepší soustředění a výkon mozku) a 1 odměrku Powerlogy Collagenu (čistý hovězí collagen nejvyšší kvality pro zdravé šlachy a kůži).

4. Vše spolu vymixujeme a podáváme v pěkné vyšší sklenici ozdobené skořicí. 

Tento výživný nápoj skvěle poslouží jako menší jídlo dne.

Konkrétní potraviny, a kde je seženete

IMG_5286

Chcete získat slevu 10 % na nákup kvalitních funkčních potravin slovenské značky POWERLOGY? Využijte náš slevový kód a zkuste s námi novinku – bílou čokoládu s kurkumou bez mléka a sóji.  

Slevový kód CENTRUMNAVYKU10

Účinná látka KURKUMIN

V současné době je dobře prozkoumaný významný polyfenol kurkumin, kterému přisuzujeme oné královské účinky na zdraví.

Tento extrakt, žlutooranžové barvy, zvaný kurkumin, je vysoce ceněnou protizánětlivou molekulou (v omezeném množství se nachází také v zázvoru). 

V lidském těle má kurkumin nízkou biologickou dostupnost, a proto se používá několik metod pro zvýšení jeho vstřebatelnosti, jako je extrakt z pepře (piperin), modernější metody zpracování kurkuminu, nebo konzumace společně s tuky, ve kterých je dobře rozpustný.

V Ayurvédě se kurkuma jako koření i lék využívá již tisíce let a nikdy se neřešila její vstřebatelnost. Domnívám se, že je to silně zakořeněnou tradicí přípravy pokrmů, kdy se na rozpáleném Ghee (přepuštěné máslo) nejprve osmaží koření, nechají se rozvinout účinné silice a teprve poté se přidávají ostatní ingredience. 

Kurkumin má silné protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, antimykotické  a antiparazitické účinky. Je vhodný k dezinfekci a léčbě ran, zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin (což ale nemusí být vhodné pro každého) a tím podporuje a urychluje trávení.

Bylo zjištěno, že kurkumin může přispívat také ke zlepšení projevů alergie, ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby, zánětům kloubů a artritidy. 

Silné antioxidační účinky pomáhají neutralizovat volné radikály a pomáhat odvádět toxiny z těla ven. 

Zajímavý je také vliv na růstový hormon mozku Brain Derived Neurotrophic  Factor (BDNF). Řada běžných onemocnění mozku jako je Alzheimerova choroba nebo deprese se spojuje s poklesem růstového hormonu mozku (BDNF).  Ukázalo se, že kurkumin přispívá ke zvyšování tohoto hormonu a tak i vzniku nových neuronových spojení.

Autofagie je proces spojovaný s dlouhověkostí. Dochází při ní k pohlcování poškozených buněčných organel a zdá se, že právě polyfenoly jako je kurkumin (dále také quercetin, katechinin…) aktivují tento proces. Mimojiné jsou významnými spouštěči autofagie také spánek a přerušovaný půst.

Zaujal vás kurkumin a chtěli byste ho užívat jako doplněk výživy?

 Kvalitní doplňky výživy i odborné poradenství, zda je kurkumin vhodný právě pro vás najdete na

TOP 5 zdravotních benefitů

Nezapomeňte však, že každá potravina může být LÉKEM nebo JEDEM. Častá konzumace nebo vysoké dávkování kurkumy může naopak způsobit zdravotní potíže jako je zvýšené krvácení, žaludeční obtíže, alergické reakce nebo bolest hlavy. 

Dočetli jste se až sem?

To mám velkou radost!

Jestli se Vám článek líbí, sdílejte ho se svými přáteli, ať se dostane mezi co nejvíce lidí.

Chtěli byste svůj zdravotní stav konzultovat osobně? Domluvte si on-line konzultaci.

Vaše průvodkyně zdravím,

Deni

 

Více o mně se dozvíte TADY.

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.