KÁVA A HORMONY: JDE TO DOHROMADY?

Káva – pro někoho jedinou nadějí na příjemnější ráno a lepší den, pro jiného je spojena s milým rituálem a chvilkou pro sebe. Na jedné straně najdeme studie o prospěšnosti kávy a jejích zdravotních benefitech pro lidské tělo, na druhé straně stojí vědci a oponují s výsledky ze studií, kdy kofein v těle naopak přitížil. Tak kde je pravda? Tak či tak, my se dnes podíváme na to, jak je to s kávou v souvislosti s hormony.

Jak kofein v těle funguje

Káva sama o sobě neobsahuje sacharidy, přesto po jejím vypití mají hladiny inzulínu a glukózy tendenci stoupat. Rozdíl v tomto vzestup pak samozřejmě bude záležet na tom, zda kávu pijete po jídle, mezi jídly či na lačno, a jestli do ní přidáváte cukr, mléko nebo smetanu.

Jak dobře víme, příliš časté a výrazné výkyvy hladiny krevního cukru podporují vznik inzulínové rezistence, tedy necitlivosti buněk na inzulín. To naznačuje, že konzumace kávy taky může být spojena se snížením inzulínové senzitivity. Příliš vysoká hladina inzulínu navíc v těle vyvolává zánětlivou reakci. Kromě samotné hladiny krevního cukru má ale kofein vliv na další funkce a hormony v těle.

Kofein se například váže na receptory adenosinu a zabraňuje jeho vstřebávání. Zatímco adenosin zpomaluje buněčnou aktivitu a zklidňuje tělo, kofein navázaný takových receptorech bude mít opačný efekt. Proto se z krátkodobého hlediska cítíte po kávě bdělí, později to však může vést k problémům s usínáním nebo s kvalitou spánku. Po vypití kávy také dochází ke zvýšení hladiny dopaminu. Zpočátku se můžete cítit dobře, plni energie a motivace, jakmile však tento stav odezní, může přijít naopak zhoršená nálada, podrážděnost, až dokonce úzkosti.

V neposlední řadě se s kofeinem zvyšuje hladina stresových hormonů, především kortizolu, čímž v podstatě způsobuje akutní stresovou reakci. Kofein sám o sobě nemusí vést k chronickému stresu, ale vnímáme ho jako další ze stresových faktorů, který se sčítá s ostatními stresory. Ve výsledku tak omezení kofeinu může mít výrazný pozitivní vliv, zejména pokud jste náchylní ke stresu, nacházíte se v náročné situaci nebo jsou vaše hormony aktuálně trochu mimo.

„Kofein v těle způsobuje akutní stresovou reakci. Sám o sobě sice nemusí vést k chronickému zánětu, ale může k němupřispět spolu s dalšími stresovými faktory.“

Hormonální nerovnováha a kofein

Jestliže vaše tělo vykazuje projevy hormonální nerovnováhy, s velkou pravděpodobností hraje ve vašem životě roli stres, ať už ho vnímáte nebo ne. Mnoho žen, se kterými jsem měla možnost se setkat, mělo zvýšené hladiny kortizolu a dalších stresových hormonů, přestože jejich primárním záměrem nebylo řešit stres v jejich životě. Ať už je příčinou nedostatečný energetický příjem, záchvatovité přejídání, vynechávání jídel nebo náročná profese, všechno z toho vnímal jejich organismus jako stres.

Kortizol může ovlivnit hladinu ostatních hormonů, dokonce může vést k „pozastavení“ přeměny hormonů štítné žlázy, narušit menstruační cyklus nebo zhoršit projevy PCOS. Takže větší produkce kortizolu díky kofeinu je nejspíš to poslední, o co stojíme.

S konzumací kávy tak může docházet k tomu, že se ženy cítí nestabilně, podrážděně, nebo naopak ještě více unaveně. Jak se může projevovat taková „nesnášenlivost“ kofeinu?

  • Třes rukou
  • Závratě (běžné nebo při změně pohybu)
  • Výkyvy nálad
  • Zalehlé uši
  • Rychlý tlukot srdce
  • Nervozita
  • Úzkosti

Obecně však v praxi doporučuji (alespoň dočasně) omezit kávu ženám, které trpí některými z těchto potíží:

  • PCOS
  • Poruchy funkce štítné žlázy
  • Adrenální únava
  • Nepravidelný cyklus a ztráta menstruace

Vyčerpávání živin

V neposlední řadě účinků kofeinu ve spojitosti s hormonálním zdravím, je vyčerpávání živin. Káva vyplavuje vitaminy a minerály, které jsou důležité pro tvorbu a funkci našich hormonů. Mezi ně patří třeba hořčík, minerál, který je nezbytný pro správnou odpověď těla na stres a který naopak stres ještě víc vyčerpává. Jeho nedostatek může souviset s bolestivou menstruací a křečemi, zvýšenou tvorbou krevních sraženin nebo zhoršenými projevy endometriózy. Kofein má močopudné účinky, a v důsledku zvýšené ztráty tekutiny mohou být vyčerpávány vitaminy rozpustné ve vodě, jako je třeba vitamin C nebo vitaminy skupiny B, bez kterých hormonální a nervový systém prostě nemůže fungovat správně. Vitamin B6, B9 a B12 navíc patří mezi nejčastějšími nedostatkovými živinami u žen.

Další v pořadí je vitamin D, jehož vstřebávání je narušeno vyšší hladinou kofeinu. Vitamin D je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, důležitý pro tvorbu hormonů a spoluúčastní se na správné hustotě kostní hmoty. Když už jsme u těch kostí, kofein může narušovat vstřebávání vápníku a zvýšit jeho ztráty v těle.

Co mám teda pít místo kávy?

Pampelišková káva

Kávovinový nápoj z kořene pampelišky nejen že je chuťově vhodnou náhradou kávy pro (téměř) každého milovníka kofeinu, ale navíc podporuje zdravé trávení, normální funkci jater a působí jako prebiotikum.

S kódem PROZDRAVI5 získáte 5% slevu na váš nákup.

Bezkofeinová káva

Vybrat kvalitní bezkofeinovou kávu může být oříšek. Ve většině případů jsou zrna zbavována kofeinu velmi nešetrným způsobem, takže i když do těla nedostaneme kofein, mnoho výhod nám taková káva nepřinese, spíše naopak.

Pokud si ale toužíte čas od času dát „klasickou“ kávu, jen tak pro radost, nejvíce mě zaujala značka Doubleshot. Zrna jsou zbavována kofeinu šetrnou, přírodní cestou, takže to může být fajn varianta pro všechny milovníky kávy.

Kombinace kakaa a kolagenu

Pokud vás nezaujala káva z kořene pampelišky ani bezkofeinová varianta, přináším vám ještě jeden tip, a to na Cacaollagen. Jak už název napovídá, jde o kombinaci kakaa a kolagenu spolu s trojicí výživných koření, jimiž jsou maca, která je známá hlavně svými pozitivními účinky na srovnání menstruačního cyklu; skořice jako zástupce významných antioxidantů a aschwagandha pro zlepšení těla odpovědi na stres.

S kódem CENTRUMNAVYKU10 získáte navíc 10% slevu. 

Pár slov na závěr

Přestože s sebou káva nese mnoho benefitů pro lidské tělo, v případě, že se aktuálně potýkáte s hormonální nerovnováhou nebo potížemi s ní souvisejících, konzumace kávy může naopak nežádoucí příznaky ještě prohloubit. Naše tolerance kofeinu je také závislá na našem aktuálním rozpoložení, ale jádro problému začíná už v DNA, tedy ve schopnosti těla metabolizovat kofein. Vždy tedy nejprve zhodnoťte předchozí faktory, abyste určili, zda je káva pro vás tím nejlepším, nebo vás naopak „stahuje ke dnu“.

Při pití kávy se zkuste řídit následujícími radami:

  1. Nepřehánějte to s množstvím. Zůstaňte maximálně u dvou šálků kávy denně a poslední si nedávejte později než po 15. hodině odpoledne. Větší množství a pozdní káva může ohrozit kvalitu vašeho spánku.
  2. Omezte kávu, pokud se cítíte ve stresu. Pokud třeba máte kávu spojenou s pravidelným rituálem v práci, nedávejte si ji, pokud toho máte moc a necítíte se nejlépe. Káva nervozitu a stres ve vašem těle ještě více umocní a mohou přijít třeba pocity úzkosti.
  3. Nepijte kávu místo jídla. To platí především pro nás ženy a naše citlivější hormony. Přestože může káva jako první věc po probuzení vypadat jako pěkný obrázek, hormonům se to ani trochu nelíbí. Hlavně pokud zrovna nejsou v rovnováze. Vždy se ujistěte, že si kávu dáte až po jídle, nikdy ji nepijte na prázdný žaludek nebo místo jídla.

Tak jakou variantu kávy zvolíte vy? 😊

S čím vám můžu pomoci?

Zaměřuji se především na ženy s hormonální nerovnováhou. Pokud vás trápí nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace, PMS či přímo endometrióza, PCOS nebo poruchy funkce štítné žlázy, nemusíte na to být sami, kontaktujte mě.

Eliška Hosnedlová, IHP
průvodkyně zdravých návyků

Použité zdroje pro článek:

  • https://science.howstuffworks.com/caffeine4.htm
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20164566/
  • https://drhyman.com/blog/2012/06/13/ten-reasons-to-quit-your-coffee/
  • https://www.iowadiabetes.com/2020/01/01/coffee-diabetes/

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.