Co všechno se v článku dozvíte?
Jak stres působí na váš organismus
Jaký vliv má chronický stres na reprodukční systém a celkovou plodnost
Možnosti kompenzace stresu
Stres a organismus
Jaká je spojitost mezi chronickým stresem a schopností přivést na svět dalšího potomka? Úplně nejdříve je třeba pochopit, jak stres funguje a co dělá s naším tělem.
Stresor, tedy podnět vyvolávající stresovou reakci, spouští řadu biologických pochodů, které způsobují hormonální a fyziologické změny. Mezi podněty můžeme řadit útěk před medvědem nebo boj o život, podobně však působí i negativní pracovní prostředí, setrvání v toxickém vztahu, strach z finančních problémů nebo dlouhodobě snížený příjem stravy.
Pokud mozek takovou situaci identifikuje jako hrobu, hypotalamus to dá vědět zbytku těla prostřednictvím autonomního nervového systému, který má na starosti řízení tělesných funkcí. Ve stresové situaci pak dochází k pozastavení některých pochodů v organismu, ke změnám srdeční frekvence a krevního tlaku, zrychlenému dýchání a zostření smyslů pro lepší pozornost. Navíc se zvýší hladina cukru a tuků v krvi, které umožňují dodání energie do všech částí těla. Díky tomu dokážeme předvést nejlepší výkon.
Chronický stres, který pociťujeme neustále, působí na velikost amygdaly, svalu v centru našeho mozku. To zvyšuje tendenci přehnaně reagovat i na malé, život neohrožující stresory, včetně odepisování na emaily, nákupu v supermarketu nebo účasti v běžném dopravním provozu. Tělo je proto neustále ve stavu napětí, a jelikož se s podobnými záležitostmi setkáváme prakticky denně, je pro organismus téměř nemožné se uvolnit a vrátit do klidového režimu.
Jak to souvisí s plodností?
Mozek rozhoduje o všem, co se v těle děje. Pokud situaci, ve které se nacházíme, vyhodnotí jako nebezpečnou, zahájí obranné procesy. Ostatní funkce organismu jdou jednoduše stranou a početí se odkládá na dobu neurčitou.
Stresový hormon kortizol tlumí některé funkce organismu a naopak posiluje jiné, v dlouhodobém měřítku však tahle nerovnováha negativně ovlivňuje hormonální i imunitní systém a odnáší to celé tělo. Ženy se kvůli chronickému stresu potýkají s problémy s menstruačním cyklem, nedochází k ovulaci, kdy je šance na otěhotnění největší, a často je trápí výrazné menstruační bolesti. U mužů byla zjištěna zhoršená kvalita i množství spermií. Oba z páru mohou dokonce pociťovat sníženou sexuální touhu.
Stres nemá pouze negativní charakter, ve skutečnosti má v našem životě důležité místo. Díky jeho schopnosti nabudit organismus nám může zachránit život nebo pomoci překonávat překážky. Dlouhodobě má ale nepříznivý vliv nejen na psychiku člověka, ale projevuje se také po tělesné stránce. Proto je třeba rozpoznávat příznaky stresu a naučit se s ním správně pracovat.
Hlavní dopad stresu na plodnost
- vznik a prohloubení hormonální nerovnováhy
- problémový menstruační cyklus
- anovulační cyklus (bez ovulace)
- snížená kvalita a množství spermií
- snížená sexuální touha
Jaké jsou možnosti kompenzace stresu?
- meditace
- dechová cvičení (Doporučuji techniku tzv. Sama Vritti, která spočívá v poklidném dýchání nosem, při čemž při nádechu i výdechu vždy napočítáme do 4. Další možností je technika 4-7-8, nádech nosem po dobu 4 sekund, zadržíme dech, počítáme do 7 a při počítání do 8 opět nosem pomalu vydechujeme.)
- jóga
- dostatečná a kvalitní strava (Jaké jsou zásady zdravé stravy, zjistíte v jednom z článků tady)
- minimalizace kofeinu a alkoholu (Co takhle místo klasiky vyzkoušet pampeliškovou kávu? Kromě toho že chutná skvěle, navíc podporuje třeba činnost jater!)
- důraz na dostatek a kvalitu spánku
- jíst vědomě (Tak schválně, sedíte u jídla v klidu bez žádných rušivých elementů? Nebo si naopak porci zhltnete u práce, při čtení novin nebo projíždění na telefonu?)
- pohyb podle zájmů a zdravotních možností (Pravidelné procházky, jízda na kole, silový trénink, jóga nebo týmové sporty… Každý si vybere)
- trávit čas v přírodě
- vlastní práce se stresem
Některé vzorce si přinášíme do dospělosti už z dětství a naše představa stresu je do velké míry ovlivněna našimi rodiči, přáteli, učiteli a kýmkoliv, s kým jako děti trávíme nejvíce času. Zároveň je každý z nás jiný a máme odlišné vnímání i prožívání. Občas na některé situace reagujeme přehnaně, jelikož jim přikládáme mnohem větší význam, než ve skutečnosti mají, protože je hodnotíme subjektivně. Proto stojí za zmínku i práce se stresem, uvědomění si, CO a PROČ na nás takto působí a co s tím můžeme dělat.
Ve chvílích, kdy se cítíme napjatí, unavení či nervózní, máme tendenci se nabudit a sáhnout po stimulantech v podobě kávy, energetických nápojů nebo tzv. „nakopávačů“ pro efektivnější trénink. V případě, že nás stres trápí dlouhodobě, stimulační látky únavu pouze potlačí, navíc ale působí na náš organismus jako další stresový faktor, a nerovnováha v těle se stále prohlubuje. Náhradou mohou být různé adaptogenní houby působící pro snížení hladiny kortizolu, nebo bylinky jako meduňka lékařská, mateřídouška nebo kozlík lékařský.
Pomoci můžou techniky mindfulness!
Kromě všeobecně známých tipů na odpočinek a snížení napětí stojí za zmínku také vcelku nový pojem mindfulness, v českém překladu všímavost, která v poslední době získává na popularitě. Její techniky totiž vyvolávají přesně opačnou reakci než stres, což je v našem případě žádoucí.
Při dlouhodobém praktikování mindfulness dochází k útlumu amygdaly a stimulaci parasympatického nervového systému, který podporuje relaxační reakce. Krevní tlak, trávicí funkce i hladiny hormonů se vrací do normální stavu. To dokazují pozitivní výsledky nejrůznějších studií a programů zaměřující se na podporu plodnost za pomoci technik mindfulness.
Hlavní myšlenkou všímavosti je méně dělat a více být. Znamená to vnímat tělesné i duševní rozpoložení bez snahy jej soudit a rozlišovat na „dobré“ nebo „zlé“, poslouchat vlastní myšlenky a pocity a vnímat napětí v určitých místech v těle. Důležité je se zaměřit na přítomný okamžik více než na minulost nebo budoucí záležitosti. Techniky mindfulness lze zavést do běžného života i do aktivit výše uvedených. Praktikovat je lze při práci, přípravě a konzumace pokrmů i milování.
ÚKOL
Jak lze všechny informace využít v praxi?
- Začněte jíst pomalu a vědomě. Nesledujte jedním okem televizi, věnujte pozornost pouze svému pokrmu, vnímejte jeho vzhled, vůni a chuť a každé sousto dostatečně požvýkejte.
- Kdykoliv jste mimo domov, ať už máte cestu do obchodu nebo do práce, zpomalte. Užijte se čas, který trávíte venku, rozhlédněte se kole sebe a pozorujte okolí. Tentokrát vynechte sluchátka a vypněte na chvíli hlavu a proud myšlenek.
Eliška Hosnedlová a Jana Zahradníková,
milovnice zdravého životního stylu tělem i duší