CVIČÍM, JÍM ZDRAVĚ A PŘESTO NEHUBNU…

Možná Vám je tahle větička hodně povědomá. Možná jste taky právě v situaci, že máte pocit, že se SNAŽÍTE ze všech svých sil, dělat přesně to, co by se “mělo”, abyste zhubli a ono to prostě nějak nejde? A možná je to ke všemu dokonce JEŠTĚ HORŠÍ, než kdybyste se vůbec nesnažili? Mám pravdu? 🙂

Pokud ano, pak jsou tyto řádky přesně pro Vás.

centrum-navyku-hubnuti

Pohodlně se posaďte, uvařte si Váš oblíbený čajík nebo kávu a čtěte. Úplně pohodlné čtení to totiž možná nebude a možná se dozvíte něco, co jste vlastně vůbec nechtěli… Jenomže i v tom je kolikrát ten fór – často se nejvíc zuby nehty držíme toho, co nám v dosažení cíle brání… a někdy to mohou být na první pohled maličkosti, které pak ale v dlouhodobém měřítku mají významný vliv. Ať tím či oním směrem.

Pokud je Vaším záměrem redukce, která se Vám samotným nedaří nebo nedaří dlouhodobě, jako první bych diferenciálně diagnosticky odlišila dvě skupinky lidí – ty, kterým v tom skutečně brání jejich zdravotní stav a ty, kteří jsou zdraví.

PRVNÍ SKUPINA

První skupinka nejčastěji vykazuje něco z níže zmíněného (nebo různé kombinace, protože nakonec všechno v těle souvisí se vším):

  • leptinová rezistence
  • inzulinová rezistence
  • snížená funkce štítné žlázy
  • estrogenová dominance
  • stres a/nebo závislost na stresových hormonech
  • snížená funkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku
  • poškozené jaterní buňky
  • narušený mikrobiom

…a tak dále.

centrum-navyku-hubnuti-3

Je to skupinka lidí, která si bude stěžovat na únavu, špatné trávení, pálení žáhy, nadýmání, netoleranci chladu, poruchy spánku, výkyvy nálad apod. Takové nespecifické a pro mnoho lidí možná nedůležité symptomy, které se ale neobjevují jen tak, vše má svou příčinu.

U této skupinky je z mého pohledu naprosto zásadní se nejprve zaměřit na zdraví a hormonální rovnováhu nebo alespoň na dosažení remise, když ne plného zdraví. Toto jsou totiž často i ty případy, kde kalorický deficit může napáchat nakonec ještě víc škody.

Existuje sice možnost, že by redukce byla možná i tady hned, ALE!!! bylo by to za cenu velmi pravděpodobně ještě většího hormonálního rozvratu a tím pádem taky ve finále s mnohem víc obtěžujícími příznaky a ještě vyšším číslem na váze. Protože Vaše tělo se Vás vždy bude snažit chránit a neslyšíte-li jeho volání, začne křičet 🙂

DRUHÁ SKUPINA

A teď druhá skupinka. Druhá skupinka jsou klienti, kteří jsou fyzicky zdraví. I tak ale něco do skládačky chybí. Nutno podotknout, že kalorický deficit a pohyb nejsou jediné dvě proměnné, které jsou u rekompozice postavy důležité. Možná to nebudete chtít slyšet, ale velkou roli hraje i prostředí, ve kterém žijeme, vztahy, které máme a co v nich prožíváme, nastavení mysli a vztah k jídlu.

Schválně si zkuste odpovědět na otázky jako:

  • „Jsem šťastný/á?
  • Mám v životě radost?
  • Cítím lásku ve vztazích, které v životě mám?
  • Cítím ve vztahu k jídlu svobodu?
  • Jak často myslím na jídlo?
  • S jakými emocemi usedám ke stolu? Je to láska, radost, potěšení, strach, výčitky…?
centrum-navyku-hubnuti-2

Pro ty, pro které je souvislost mezi myšlenkou a fyzickým projevem na těle těžko představitelná či trochu ezo záležitost, mám jeden úkol. Zkuste si představit, že v ruce držíte rozpůlený citrón. A teď si představte, že si ho dáte k ústům a dužinu olíznete… Kdo myslíte, že Vám právě teď stahuje lícní svaly a pumpuje sliny do úst? Je to nervově-chemická alchymie. A to byla jedna jediná myšlenka.. Teď si představte, co v těle udělají myšlenky, které jsou tam každý den a několikrát se zopakují.

Třeba myšlenky jako: „Neměl/a bych tolik jíst.. přiberu, jen to vidím.. tohle bych jíst neměl/a..“

Přenastavit mysl nemusí být úplně brnkačka, někdy je potřeba jít pořádně do hloubky a možná taky zpátky v čase i několik let. Co je ale podle mě klíčové, tak je to, že mysl přenastavit jde a pak se začnou dít zázraky. Mysl je totiž stejně trénovatelná jako sval, věděli jste to? 🙂

centrum-navyku-hubnuti-4

Když pochopíme, jak funguje mysl, můžeme ji krásně využít, aby pracovala ona pro nás a ne my pro ni. Zjednodušeně řečeno, stačí ji třeba zatěžovat jinými přesvědčeními než doposud. Třeba nějak takto:

  • “Vybírám si jídlo, které mému tělu dělá dobře”
  • “Výživné a zdravé jídlo je palivo pro moje tělo”
  • “Dám si tak akorát”

PŘEVYCHOVÁME tak vlastně části mozku jako je třeba amygdala, což je jedna z jeho nejstarších částí, která přímo miluje stereotyp. Výsledkem bude, že se pro nás časem rutinou stane něco jiného, co nám slouží mnohem líp a nebudeme tolik tažení do vlastních emočních bažin. Nosnou energií našich činů jsou totiž pocity. A za každým pocitem stojí myšlenka. Však víte, citrón… 🙂

Technik, jak přepsat zaběhlé podvědomé vzorce, které nám neslouží, je mnoho. Patří k nim i jednoduché a nám všem dostupné programy jako SEBELÁSKA, ODPUŠTĚNÍ, SOUCIT, VDĚČNOST nebo metody jako AFIRMACE, VIZUALIZACE, MEDITACE a PRÁCE S MYSLÍ v hladině ALFA.

A pak tu svoji roli hraje samozřejmě také čas. Tělo se do nerovnováhy (i té myšlenkové) dostává několik měsíců nebo let, proto znovunavození rovnováhy není ze dne na den, záleží, jak moc do nerovnováhy se tělo dostalo.

Náš cíl by němel být instantní a rychlý výsledek, ten totiž často stejně tak rychle jako přijde, vyprchá. Co takhle si za cíl zvolit radost v životě, užívání si cesty a postupné přepisování návyků tak, aby nám sloužily dlouhodobě dál?

A pokud byste nevěděli, kde nebo jak začít, víte přece, kde nás hledat 🙂

S láskou

Katy Fialka

MUDR. KATEŘINA FIALOVÁ
lékařka, výživová poradkyně, lektorka vzdělávacích kurzů v oblasti metabolismu, výživy a civilizačních onemocnění

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.