CUKETOVÝ KOLÁČ

CUKETOVÝ KOLÁČ

Začíná podzim, ale léto ještě krásně doznívá. Například štědrou úrodou. Ať už v podobě cuket, dýní, sklízím taky ještě rajčátka a maliny. Budou jablka, sbírám hrušky. Září je v tomto krásné období. Níže už slibovaný recept na cuketový koláč.

Co budeme potřebovat?

– 3 vajíčka (můžete pořídit přednostně BIO nebo z volného chovu, moc fajn je domluvit se s někým známým nebo sousedem a brát si od něj přebytky těch domácích) Tady odkaz, jak se orientovat ve značení vajec, pokud kupujeme.

– 1 větší cuketa, pokud je mladá a nemá tuhou slupku, strouhám nahrubo i s ní, starší cukety doporučuju oloupat, cuketu posolíme a necháme vypotit na pár minut, přebytečnou vodu vymačkáme (ručně nebo přes utěrku, popřípadě lněný pytlík)

– na ghičku osmažím nadrobno nakrájenou cibulku a slaninku (cibuli jsem měla domácí a slaninu, pokud nejdu do blízkého řeznictví kupuju v Lidlu řadu PURE pikok)

– dle preferenci přichází na řadu buď něco mléčného – já použila hrnek nastrouhané goudy a nebo pokud se chceme vyvarovat mléčným výrobkům, tak alternativou je třeba kešu smetana (Jak na kešu smetanu? 2 hrsti kešu nechte asi ve 2-3 dcl vody několik hodin změknout, poté umixujte do hladké struktury a osolte špetkou soli, já osobně  kešu smetanu mám moc ráda a používám ji na více receptů, postupně budu přidávat) A víte vůbec, že kešu ořechy nejsou ořechy? jsou to nažky 
(
vrtulky) stejně jako například plody u javoru. A poslední eko bio okénko, kešu roste na tropickém stromu, který se česky jmenuje Ledvinovník západní (tak vypadají i plody)

– máslo na vymazání formy (nejlépe skleněná, koláčová)

Postup:

Zapneme troubu na 180 °C. Připravíme si zapékací koláčovou formu a vymažeme máslem. Doba pečení bude cca 30 minut. Všechny ingredience spojíme dohromady. Přesuneme do formy a hurá zapéci. Poznáte podle vrchní vrstvičky, která je dozlatova.

Příjemné pochutnání u jídel nabitých živinami přeje Markéta


pro Centrum Návyků zpracovala Markéta Podškubková

LOUČÍME SE 👋💛

Naši milí příznivci, cesta  CENTRA NÁVYKŮ končí a i přesto, že konce nebývají vždy příjemné, víme, že za rozhodnutím stojí čistý záměr, moudrá myšlenka a upřímné slzy dojetí.

Celý příběh CN a informace o ukončení naleznete v oficiálním rozloučení.