V dnešním článku si povíme o tom, jaké ingredience můžete najít v potravinách primárně určených dětem, a jak mohou tyto látky ovlivňovat zdraví.
Povím vám svůj osobní příběh z pozice mámy, a upozorňuji vás, že možná budete šokovaní stejně, jako jsem byla já a můj manžel. Věřím, že pro dobro nás všech je nezbytné tyto informace sdílet, abychom mohli lépe rozhodovat o svém zdraví a každodenních návycích.
Je duben těsně po Velikonocích. Začátek tohoto týdne se nesl ve znamení koledování. Protože máme také chlapečka, i on si vykoledoval svoji nadílku. Když jsem poté jako zodpovědná osoba a máma zkoumala, co vše v balíčku je, jedna věc mě zarazila. Krásná žlutá perníková kačenka. Nedalo mi to, a než jsem Alexovi ukrojila kousek perníku, přečetla jsem si, co mu to vlastně chci dát.
Byla jsem v šoku!!! Byla jsem tak v šoku, že když mě můj manžel viděl, začal se zajímat o složení roztomilého zvířátka také. Většinou tyhle „výživové speciality“ a rozhodnutí, co bude na talíři nechává na mně. Ale z mého výrazu v tváři tušil, že tohle bude perlička.
Vraťme se ke žluté perníkové kačence.
Na základě svých zkušeností, již dokážu odhadnout, z čeho se průmyslově zpracované sladkosti skládají, aniž bych četla štítek vzadu. A tak je mi jasné, že poleva na kačence nebude z másla, ale co ta barviva? Ta by mohla být přece přírodní. Tak pojďme na to mrknout.
Obsah bílé mouky a cukru, teď pomineme, protože to není zdaleka to nejhorší, co v perníku bylo, pokračujeme palmojádrovým olejem a alergeny – syrovátka, mléko, sójový lecitin, a ještě ztužený tuk – to už trochu přituhuje.
Tady bych se chtěla chvíli zastavit u alergenů. Právě ty jsou totiž důsledkem vleklých zdravotních obtíží a narušené imunity, a z praxe mohu potvrdit, že mnoho mých klientů je v údivu, kde všude jsou tyto látky obsaženy. Já sama, jako alergik na mléko a sóju, vám mohu poradit jedno, buďte velmi obezřetní při výběru a ideálně se zcela vyvarujte konzumaci sladkostí, pochutin, polotovarů a průmyslově vyrobených potravin.
Také ztužené a nekvalitní tuky a oleje, které se primárně používají do sladkostí, pochutin a průmyslově vyrobených potravin, jsou zcela nevhodné ve výživě lidí s kardiovaskulárním onemocněním, hypercholesterolémií a autoimunitním onemocněním.
Jsem téměř na konci etikety, a to je teprve grunt…následuje výčet několika emulgátorů – tzv. Éček. Ne všechna Éčka musí být zákonitě špatná, pod E – kódy najdete také například zcela bezpečné přírodní barvivo z červené řepy E 162, nebo vitamin C jako kyselinu askorbovou E 300. Ale u tohoto perníčku jsem měla jakési nutkání přesvědčit se, o které konkrétní emulgátory se jedná. Dobře jsem udělala. Máte odvahu číst dál? Měli byste, protože každému rodiči přeci záleží na zdraví svých dětí, ne?
Význam jednotlivých éček
Pojďme se blíže podívat na jednotlivé emulgátory, na co a proč se používají, a jaký mohou mít vliv na naše zdraví. Čím vyšší skóre škodlivosti emulgátor má, tím může mít závažnější důsledky na zdraví.
E 200
Kyselina sorbová, skóre škodlivosti 3, klasifikace ALERGEN, získává se z bobulí horských jeřábů nebo častěji synteticky. Používá se jako konzervant proti plísním, kvasinkám a bakteriiím. Jedná se o mírný alergen a studiemi nebyla prokázaná její toxicita ani nežádoucí účinky na zdraví.
Najdeme ho také v pekařských výrobcích, margarínech, balených sýrech, kečupech, čokoládových sirupech, čerstvých ovocných džusech, salátech, koláčových náplní a slazených želatinách. Nachází se v kosmetice, lécích, zubních pastách, krmivech a dalších výrobcích.
E 514
Sírany sodné, skoré škodlivosti 1, získává se chemickou cestou jako vedlejší produkt při výrobě kuchyňské soli, používá se jako regulátor kyselosti nebo potrava pro kvasnice při výrobě piva nebo pečiva. Lidský organismus ho snadno vstřebává a nebyly prokázané vedlejší účinky na zdraví.
Najdeme ho také ve žvýkačkách, sušenkách, lécích a pracích práškách.
V tomto bodě se mému muži rozsvítily očička, že to složení možná nebude tak hrozné a po tom, co jsem polevu z perníčku oškrábala začal přemýšlet, že ho za Alexe sní.
Já vytrvale pokračuji dál...
E 102
Tartrazin (Cl potravinářská žluť 4), skoré škodlivosti 4, klasifikace NEBEZPEČNÉ, NEVHODNÉ PRO DĚTI, ALERGEN. Získává se synteticky z kamenouhelného dehtu, používá se jako potravinářské barvivo a v ČR je v mnoha potravinách. 0,1 % lidí jej není schopno snášet a má projevy podobné senné rýmě a bolesti hlavy. Někteří mají po požití projevy kopřivky, alergických reakcí, akné a astma. Výsledky výzkumu z Washingtonské univerzity naznačují, že se jedná o potenciálního původce kožních nádorů. Může způsobovat hyperaktivitu dětí.
Používá se v ovocných džusech, čokoládách, konzervovaném ovoci, hrášku, plechovkových omáčkách, v koření, polévkách, hořčici, sladkostech a zmrzlině. Dále také k obarvení krmiva pro zvířata a léků.
E 110
Žluť SY (Cl potravinářská žluť 3), žluto-oranžové barvivo, skóre škodlivosti 5, klasifikace NEBEZPEČNÉ, NEVHODNÉ PRO DĚTI, ALERGEN. Získává se synteticky, detaily se neví, dříve se jako surovina k výrobě využíval uhelný dehet, používá se jako potravinářské barvivo a v ČR je v mnoha potravinách. Žluť SY je chemicky odvozená od látky Sudan I, prokázaný karcinogen, který se může vyskytovat ve žluti jako nečistota. Může vyvolávat alergické a astmatické reakce, kopřivku, otoky, vyrážku, bolesti žaludku, zvracení a průjem. Je v podezření, že vyvolává hyperaktivitu u dětí.
Je hojně využíván v nealkoholických nápojích, sladkostech, meruňkovém džemu, marcipánu, zmrzlině, žvýkačkách a dalších. Využívá se v kosmetickém průmyslu k netrvalému barvení vlasů a farmaceutickém průmyslu.
TADY MANŽEL ZBYSTŘIL, PROTOŽE PERNÍK OBSAHUJE MERUŇKOVOU MARMELÁDU. JEHO PŘESVĚDČENÍ, ŽE HO SNÍ POMALU OPADÁ…
Finišujeme
E 122
Azorubin, syntetické červené barvivo. Skoré škodlivosti 3, klasifikace NEVHODNÉ PRO DĚTI, ALERGEN. Získává se synteticky z kamenouhelného dehtu. Používá se jako potravinářské barvivo, může vyvolat kožní reakce. Při dlouhodobých studiích na myších byl dokázán výskyt a přežívání nádorů.
Najdeme ho také v instantních polévkách, jogurtech, marmeládách, marcipánu, cukrovinkách, limonádách, pudincích, krupici a zmrzlinách.
E 124
Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7, Košenilová červeň A), jasně červené barvivo, skoré škodlivosti 6, klasifikace NEBEZPEČNÉ, NEVHODNÉ PRO DĚTI, ALERGEN. Získává se synteticky z kamenouhelného dehtu. Může způsobit astma a horečky. Z dlouhodobých studií na krysách a myších existuje podezření, že se jedná o karcinogen. U dětí může vyvolat nebo zhoršovat hyperaktivitu.
Obsahují ho také kečupy, cukrovinky, marmelády, pudinky, žvýkačky, mléčné výrobky, limonády, zmrzliny, kompotované ovoce či rybí výrobky.
E 133
Brilatní modř FCF (Cl potravinářská modř 2), modré barvivo, skoré škodlivosti 5, klasifikace NEBEZPEČNÉ, NEVHODNÉ PRO DĚTI, ALERGEN. Získává se synteticky z uhelného dehtu. Studie na krysách zjistily po požití výskyt zhoubných nádorů. Může způsobit astma, kopřivku a jiné alergické reakce.
Najdeme ho v limonádách, sladkostech, zmrzlinách, pekařských výrobcích, cereáliích. Dále se používá v barvách na vlasy, make-upech, deodorantech, zubních pastách a jiných kosmetických výrobcích.
NÁDECH, VÝDECH ...
Doplňuji ještě podnětný komentář mojí kolegyně Jany Zahradníkové:
“V Centru návyků chápeme zákony a jsme rádi, že Evropská unie má velmi přísná a pro nás dobrá pravidla, co se týče schvalování norem ohledně potravin, a víme, že každé éčko nemusí být špatné, a že všechna éčka uvedená na trh musí být přísně sledována a prohlášena za bezpečná. Ale my se díváme na tyto přídatné látky ještě jiným kritériem, a to je KUMULATIVNÍ EFEKT. Takže to, že je někde schválené množství “bezpečné látky” ještě neznamená, že nemůže být z dlouhodobého hlediska tou poslední kapkou. “
Takže osud tohoto perníčku byl u nás jasný…raději v koši, než v břiše. Nezbývá nám, než převzít zodpovědnost do vlastních rukou, protože jedině tak můžeme rozhodovat o vlastním zdraví a zdraví našich dětí.
Moje skromná rada na závěr. Když už budete kupovat vy, nebo někdo z rodiny dětem nějaké dobroty, přečtěte si, z čeho jsou vyrobeny!
A i když u nás v rodině všichni respektují, že upřednostňujeme kvalitu nad kvantitou, někdy to hold babičkám i přes dobrý úmysl nevyjde.
Připadá vám článek užitečný a chtěli byste pokračování? Co třeba ve stylu “JAK ZDRAVĚ MLSAT”? Dejte nám vědět a my rádi toto téma otevřeme.
Jestli se vám článek líbí, budeme rádi za jeho sdílení.
Potřebujete osobní přístup a chcete si objednat konzultaci nebo jídelníček? Potom klikněte ZDE.
Ráda se stanu Vašim průvodcem na cestě za zdravím.
Mnoho zdraví a šťastné děti vám přeje,
Denisa Prosser,
terapeutka a průvodkyně zdravých návyků